Bir bitki aktivatörünün (ISR-2000) tuz stresi (NaCl) ve biyotik stres (Botrytis cineria) altındaki domates fideleri üzerindeki biyokimyasal ve fizyolojik etkilerinin araştırılması
Investigation of the biochemical and biolagical effects of a plant activator (ISR-2000) on tomato seedling under salt stres (NaCl) and biotic stres (Botrytis cineria)
- Tez No: 169615
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL TURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada sera koşullan altında, hem biyotik (patojen inokulasyonu) hem de abiyotik strese (NaCl stresi) karşı domates bitkilerine uygulanan ISR- 2000 bitki aktivatörüntin (1 ml/lt) koruyucu etkileri çalışılmıştır. Bu nedenle, tuz stresi ile ilişkili lipid peroksidasyonunda ve süperoksit dismutaz (SOD E.C. 1.11.1.7), katalaz (CAT E.C. 1.11.1.6) ve peroksidaz gibi antioksidan enzimlerin aktivitesinde değişmeler domates {Lycopersicum esculentum) yapraklarında araştırılmıştır. 3 haftalık domates fideleri bir hafta süresince ISR-2000 aktivatörüne maruz bırakılmıştır ve tuz uygulamasına geçilmiştir. Farklı tuz seviyeleri (35, 70 ve 140 mM NaCl) ile birlikte üç farklı aktivatör zamanlan (her hafta, iki haftada bir ve üç haftada bir) ile domates fidelerine uygulanmasında önce 0. hafta haşatı yapılmıştır. Bu deneme 9 hafta boyunca devam etmiş ve domates fideleri denemenin sonunda hasat edilmiştir. Stomataliletkenlik, fotosentetik verim, kısmi yaprak su içeriği ve büyüme parametreleri gelişme safhalarının bazı aşamalarında ki domates bitkilerinde ölçülmüştür. Tek basma ISR-2000 uygulaması büyüme parametrelerinde ve bitki biyokütlesinde belirgin azalamaya neden olmuştur. Bunu yanı sıra, ISR-2000 uygulamaları domates fideleri üzerindeki tuz stresinin negatif etkilerini tolere etmektedir. Sonuçlar CAT, POX ve SOD aktivitesinin bitki aktivatörünün farklı zamanları ve tuz stresinin farklı miktarı ile değiştiğini göstermektedir. 35 mM NaCl tuz stresi altında, SOD, POX ve CAT aktivitesi azalmıştır. Fakat, domates fidelerinin yapraklarındaki SOD ve CAT aktivitesi 9. haftada 70 mM NaCl tuz stresi altında artmaktadır. Genellikle tek basma ISR-2000 uygulamasıyla antioksidan enzimlerin miktarında artma gözlenmemiştir 140 mM NaCl'de iki haftada bir uygulanan ISR-2000 POX ve CAT aktivitesinde artışa neden olmuştur. Bu çalışmada, 9. haftada tüm tuz konsantrasyonlarında domates bitkilerinin MDA miktarında azalma gözlenmektedir. Bu bulgular ISR-2000'nin (1 ml/lt) tek başına uygulandığında uygulama zamanlarına bakılmaksızın domates bitkileri üzerinde toksik etkiler gösterdiğini ortaya koymaktadır. Tuz stresi altında ISR-2000'nin domates fidelerinin vejetatif büyümesini geliştirmesi ve antioksidan enzim seviyelerini arttırması ile tuz stresi etkilerini tolere etmektedir.Anahtar sözcükler : Aktivatör, antioksidan enzimler, Lycopersicum esculentum, lipid peroksidasyonu, Botrytis cineria, tuz stresi.
Özet (Çeviri)
Under greenhouse conditions, in this study was studied protective effects of ISR-2000 (1 ml/It) plant activator applied (once a week, once every two weeks or once every three weeks) to tomato plants against both biotic (pathogen inoculations) and abiotic (NaCI stress) stress. Thus, the changes in lipid peroxidation and the activity of antioxidant enzymes such as superoxide dismutase (SOD E.C. 1.11.1.7), catalase (CAT E.C. 1.11.1.6) and peroxidase in relation to salt stress was investigated in leaves of tomato (Lycopersicum esculentum). The three-week olds tomato seedlings was subjected to ISR-2000 activator for a week after applied to salt treatment. Before applying of tomato seedlings with three different timings of ISR-2000 in combination (once a week, once every two weeks or once every three weeks) with different salinity levels (35, 70 and 140 mM NaCI), tomato plants are harvested at 0 th week. This test was contained during 9 weeks and tomato seedlings were harvested end of the treatment. Lipid peroxidation and antioxidant enzymes were measured after 0 th and 9 th week of salt treatment. Stomatal conductivity,vm chlorophyll fluorescent, relative leaf water content and growth parameters were measured in tomato plants having some phases of the development stage. ISR-2000 treatment alone caused significant reduction in the growth parameters and plant biomass. Nevertheless, ISR-2000 applications tolerated negative effects of salt stress on tomato seedlings. The results showed that CAT, SOD and POX activity changed at the different time of plant activator and content of salt stress. Under 35 mM NaCl salt stress, activities of SOD, POX and CAT enzymes were decreased. However SOD and CAT activity in the leaves of the tomato seedlings increased under 70 mM salt stress at the 9 th week. Degrees of antioxidant enzymes in generally showed no increase by ISR-2000 applied alone. ISR- 2000 treatment applied every two weeks caused a increase in the activity of POX and CAT under 140 mM NaCl. In this study at all levels of salt concentration MDA content of tomato plants was observed a increase at 9 th week. These findings suggest that ISR-2000 showed toxic effects on tomato plants irrespective of applied alone. ISR-2000 treatments tolerated effects of salt stress with improving vegetative growth and increasing levels of antioxidant enzymes under salt stress Keywords : Activator, antioxidant enzymes, Lycopersicum esculentum, lipid peroxidation, Botrytis cineria, salt stress.