Anadolu çömlekçiliğinde biçim sorunu
  1. Tez No: 16965
  2. Yazar: TAYFUN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Araştırma kapsamına giren tüketiciye yönelik anket çalışmasında değişik alanlardan kullanım eşyası ya da diğer düşünceyle çanak-çömlek almak isteyen, yada onun yerini tutabilecek başka bir malzemeyle yapılmış biçimleri, tüketicilerin nelere dikkat ederek aldığı belirlenmeye çalışılmıştır. Tüketicinin ihtiyacı olan çömlekler içinde en fazla saksı biçimi görülmektedir. Saksı biçimi almak isteyen tüketci nin çoğunlukla seçtiği malzeme plastik saksılardır. Tercih nedeni olarak ucuzluğu, ağır olmayışı, rengi, dayanıklılığı gösterilmektedir. Çömlek saksıyı tercih edenler ise en iyi çiçeğin toprak kaplarda yetiştiğini belirtmişlerdir. Toprak kapların sık sık dışındaki pullanma nedeniyle değişmesi gerektiği, iyi olmayan bir görünümün gözün en çok dolaştığı yaşam alanlarında kişiyi rahatsız ettiği bulgulanmıştır. Tüketici yıllardan beri aynı biçimleri kullandıklarını, en iyi düzenlemede renkli, rölyefli, yeni biçimlere gereksinim olduğunu ancak bunu bulamadıklarını belirtmiştir. Çömlek satıcısının getirdği yetersiz biçim içinde tercihlerinde zorlandıklarını belirtirken, çömlek pazarlamacısında malzemeyi taşıma zorluğundan çeşitin getirilemediğini, plastiğin kolay taşınması nedeniyle tercih edildiğini söylemiştir. İyi fırınlanmamış toprak çömleğin kolay bozulduğunu, bu tip üretilen biçimlerin de çömlek tüketicisini ayrıca olumsuz etkilediğini söylemiştir. Tüketicinin en çok şaşılan bir biçimde rağbet ettiği çömlek biçimi güveç kabıdır. Toprak kap içinde pişirilen yemeğin tadının güzel olması ilginin nedenidir. Güveç kabının hemen hemen alternatifinin olmadığı belirtildi. Pazar ve çömlek toptancısından alman çömleklerin fiatları genellikle pahalı i ibulunmuyor. Alım gücü yetmesine karşın pazarlık genede yapılıyor. Üreticinin çömleği pazarda % 100'ün üzerinde satılmaktadır. Tüketici çömlek üzerinde sır (renk), desen, rölyef kabartma, fiat, estetik görünümü daha çok ortaya çıkaracak tüm özellikleri aradıklarını ancak bulamadıklarını belirtmiştir. I ! I
Özet (Çeviri)
ABSTARCT In this study a survey was conducted to determine consumer preferences in buying goods made from earthenware for practical purposes and other reasons or buying goods made from materials other than earthenware. According to the survey, among the pots consumers most need to buy are the flower-pots. The consumers usually prefer plastic flower-pots because they are inexpensive, sturdy, and colorful. The others who choose earthenware pots have indicated that flowers grow best in earthenware pots. The survey has also showed that the earthen ware flower-pots needs to be changed frequently due to the scales forming on the surface from the wetness of the soil since people are disturbed by the sight of the rotten flower-pots. The consumers have stated that they have been using the same forms over the years and have trouble finding new colors, decorations (rölyef), and forms. While consumers complained that their preferences are limited with the suppliers inadequate supply, the suppliers claimed that the transporting problems limited their work and plastic goods was prefered since they are easy to transport. They have also stated that if the pottery is not fired well, scales are formed on the surface and this effects the pottery buyers negatively. The most demanded earthenware pots are the stew-pots (güveç). The reason of this common interest is the better taste of meals cooked in the earthenware pots. It is stated that the stew earthenware pots have no alternatives. Generally the prices of the pottery items bought from the market or the suppliers are not considered expensive. Even with acceptable prices, people st.'ll bargain. The İ vproducers goods are sold with 100% profit in the market. The consumers have stated that they searched for pottery details which included glaze (color), decoration (rölyef), price, and aesthetics but failed to find such items.