Görüntü metrikleri yardımıyla sayısal görüntülerin birleştirilmesi
Fusion of digital images by using image metrics
- Tez No: 169774
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV GÖRÜNTÜ METRİKLERİ YARDIMIYLA SAYISAL GÖRÜNTÜLERİN BİRLEŞTİRİLMESİ ÖZET Mikro elektronik, haberleşme ve sensor teknolojilerindeki inanılmaz gelişmeler, farklı kaynaklardan alınan görüntülerin uygun metotlarla birleştirilmesi ve böylece bütün kaynaklardan daha fazla bilgi içeren bir birleşmiş görüntü elde etme işlemini gerekli hale getirmiştir. Görüntü birleştirme işlemi savunma sanayi, tıbbi görüntüleme, endüstri mühendisliği ve robotik gibi birçok alanda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Görüntü birleştirme alanında özellikle son yıllarda bir çok yeni yöntem önerilmiştir. Bu tezde aynı görünümün farklı odak ayarları altında alınmış çok odaklı sayısal görüntülerinin birleştirilmesine yönelik yeni bir yöntem sunulmuştur. Önerilen yöntem hem gerçek zaman uygulamalarında kolayca uygulanabilir hem de işlemsel karmaşıklık olarak literatürdeki diğer görüntü birleştirme metotlarından daha basittir. Önerilen yöntem hem gerçek hem de yapay çok odaklı görüntüler üzerinde uygulanmış ve başarımı iki farklı ölçüte göre literatürdeki diğer yöntemlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
III FUSION OF DIGITAL IMAGES BY USING IMAGE METRICS ABSTRACT Unbelievable developments in microelectronics, communications and sensor technology make it necessary to fuse images obtained from various sources. Thus, images fused with appropriate methods may bear more information than each of the individual source images. Image fusion process is widely used in many different fields of science and technology such as defence industry, medical imaging, industrial engineering and robotics. Especially in the last decade, many image fusion methods have been proposed. In this thesis, a new method that aims to fuse multi-focus digital images obtained at different focus adjustments of the same scene is proposed. The proposed method may easily be implemented in real-time applications and it also has less computational complexity than most other image fusion methods available in the literature. The proposed method is applied to both real and artificial multi-focus images and its performance is compared with a number of other methods in the literature by using two different criteria.