Sedir (Cedrus libani A.Rich.)'in doğal populasyonlarında genetik varyasyonun belirlenmesi
Determination of genetic variation in natural populations of cedar (Cedrus libani A.Rich.)
- Tez No: 169784
- Danışmanlar: PROF.DR. KANİ IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET SEDÎR {Cedrus Ubmni AJUclu)'İN DOĞAL POPULASYONLA1INDA GENETİK VARYASYONUN BELİRLENMESİ Yusuf KURT Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Kini IŞIK Haziran 2005, 74 sayfa Bu çalışmada, izoenzim analizleri ile Toros sediri (Cedrus libani A.Rich.)'nin dört populasyonunda genetik varyasyon belirlendi. Tohumun haploit dişi gametofitik dokusundan özütlenen 12 enzim sistemine ait izoenzimler, yatay nişasta jel elektroforezi tekniği kullanılarak ayrıldı. Bulunan sonuçlara göre; incelenen 12 enzim sisteminde toplam 16 lokus ve 37 allel gözlendi. Populasyonlarda polimorfik lokusların oranı %43.8 ile %62.5 arasmda değişmektedir. Her bir populasyonda her bir lokus için ortalama allel sayısı 2.0 olarak bulundu. Populasyonların genetik çeşitliliklerinin büyük oranda (%98.07) populasyon içerisinde olduğu gözlendi. Populasyonların ortalama beklenen-heterozigotluk oram (Hb) 0.165 olarak bulundu. Gen akışının düzeyi (Nem) her bir kuşakta 12.7 olarak hesaplandı. Nei'nin genetik mesafe katsayısı, bütün populasyon çiftleri dikkate alındığında 0.003 ile 0.008 arasında değişen değerler gösterdi. Nei'nin genetik mesafesinin ortalama değeri (0.005) de populasyonlar arasındaki farklılığın düşük olduğu hipotezim doğruladı. ANAHTAR KELİMELERİ Cedrus libani, Toros sediri, izoenzim, genetik çeşitlilik, coğrafîk çeşitlilik, nişasta jel elektroforezi JÜRİ: Prof. Dr. Kani IŞIK (Danışman) Prof. Dr. Kenan TURGUT Yrd. Doç. Dr. Nuray KAYA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF GENETIC VARIATION IN NATURAL POPULATIONS OF CEDAR {Cedrus Uhani AJtick.) YıısııfKURT M. S. in Biology Advisor; Prof. Dr. Kfaıi IŞIK June, 20İ5, 74 pages Genetic variation in four natural populations of Taurus cedar {Cedrus tibani A.Rich.) was determined with isoenzyme analyses in the study. Isozymes from 12 enzyme systems extracted from haploid female gametophytes of the seeds were separated by horizontal starch jel electrophoresis. The results showed that total of 16 loci and 37 alleles were observed in studying 12 enzymes systems. Average proportion of polimorphic loci for populations ranged from 43.8% to 62.5%. The average number of alleles per locus per population was 2.0. Very high proportion of genetic variation was due to differences within populations (98.07%). Mean estimated expected-heterozygosity (He) of population was 0.165. The level of gene flow (Nem) was found to be 12.7 per generation. Nei's genetic distance coefficient ranged from 0.003 to 0.008 among the all possible population pairs. The mean value of Nei's genetic distance (0.005) confirmed the hypothesis that the variation among populations is low. KEY WORDS : Cedrus libani, Taurus cedar, isoenzymes, genetic variation, geographical variation, starch jel electrophoresis COMMTTEE: Prof. Dr. KM IŞIK (Advisor) Prof. Dr. Kenan TURGUT Asst. Prof. Dr. Nuray KAYA ıı