Mikrobilgisayar destekli ritm üreteci
- Tez No: 169785
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL SİLİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çeşitli ritmlerin üretilebilmesi amacıyla mikrobilgisayar destekli bir ritm üreteci sistemi tasarımlanmıştır. Sistem, ikiz ve üçüz süreli ölçülerden oluş muş olan Türk ve Batı müziği ritmlerine ek olarak, -çalışmanın asıl amacını oluşturan ve yalnızca Türk müziğine özgü olan aksak süreli ölçülerden oluşmuş ritmleri de üretebilmektedir. Geliştirilen sistem, mikrobilgisayar ve ses üreteci olmak üzere iki ana kısımdan oluşmaktadır. Sistemin ses üreteci kısmı tasarımlanmış olup, ses üretecinin denetimi için 8085 A mikroişleyicili SDK-85 mikrobilgisayarı kullanılmıştır. Mikrobilgisayarın 8-bit paralel veri çıkış kapısı ile ses üreteci, bir arabağlantı devresi ile birbirine bağlanmıştır. Ses üreteci, sekiz ayrı enstrümana ilişkin devrelerden ve bir önyükselteçten oluşmaktadır. Ses üreteci, mikrobilgisayar yazılımı tarafından üretilen 8-bit denetim sözcükleri dizisi tarafından denetlenmektedir. Yazılım tasarımında geliştirilen örnek programlarla çeşitli Türk ve Batı müziği ritmlerinin üretilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, a microcomputer-based rhythm generator system is designed for the purpose of generating various rhythms. In addition to the rhythms of Turkish and Western music having double and triple time measures, the system can also generate the rhythms containing 'aksak' time measures, which is a speciality of the Turkish music. This constitutes the main object of the thesis. The system developed consists of two main parts which are the microcomputer, and the sound generator. The sound generator part öf the system is designed, and a 8085 A microprocessor-based SDK-85 microcomputer is used to control the sound generator. The 8-bit parallel data output port of the microcomputer and the sound generator are connected to each other by means of an interface circuit. The sound generator is composed of circuits for eight different instruments and a preamplifier. The sound generator is controlled by the sequences of 8-bit control words which are generated by the microcomputer soft-ware. Generating of various rhythms of Turkish and Western music are realized by the specimen programs developed at the soft-ware design.