İnsan beslenmesinde kullanılan yulaf hatlarının tarımsal ve kalite özellikleri bakımından değerlendirilmesi
Evaluation for agronomic and quality traits of oat lines developed for food
  1. Tez No: 169804
  2. Yazar: SERDAR İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN ÇAĞIRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET İNSAN BESLENMESİNDE KULLANILAN YULAF HATLARININ TARIMSAL ve KALİTE ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ A. Serdar İNAN Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman:Prof. Dr. M.İlhan ÇAĞIRGAN Aralık 2004, 38 sayfa Bu çalışma insan beslenmesinde kullanılan ve Quaker nörserisinden seçilen 23 yulaf hattının yerel çeşitlerle karşılaştırılarak, verim komponentleri ve protein oram yüksek olanların belirlenip, bu sayede insan beslenmesi yönünden önemli olan hatların açığa çıkarılması amacıyla 2004 yılında yürütülmüştür. Deneme Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Materyal Batı Akdeniz Bölgesi yayla kesiminde denizden yüksekliği 850 m olan Burdur İli, Bucak İlçesi, Ürkütlü Kasabası'nda yetiştirilmiştir. Dane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, salkımda dane sayısı, başakçıkta dane sayısı, salkımda başakcık sayısı, 1000 dane ağırlığı, dane protein oranı, başaklanma süresi, bitki boyu, hektolitre ağırlığı özellikleri ölçülmüştür. Elde edilen verilere varyans analizi ve Duncan testi uygulanmıştır. Çeşit ve hatlar arasında incelenen özellikler bakımından salkımda başakcık sayısı hariç diğer özelliklerde istatistiki bakımdan önemli farklar bulunmuştur. Buna göre dane verimi ve biyolojik verimin Cheocota çeşidinde, dane protein oranının Quaker 290 hatunda ve son olarak hektolitre ağırlığının Quaker 285 hatanda daha yüksek değeri sergilediği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Yulaf, Avena sativa, Quaker, verim komponentleri, protein JÜRİ: Prof. Dr. M. İlhan ÇAĞIRGAN Prof. Dr. Bülent SAMANCI Doç. Dr. Hüseyin BASIM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION FOR AGRONOMIC AND QUALITY TRAITS OF OAT LINES DEVELOPED FOR FOOD A.Serdar İNAN M.S. Thesis in Department of Field Crops Adviser: Prof. Dr. MİIhan ÇA?IRGAN December 2004, 38 pages This study was carried out to determine yield components and protein ratio of 23 oat lines selected from Quaker nursery and developed for human consumption in comparison to local populations of oats, thus revealing important lines for humans in 2004. The material was grown at Ürkütlü experimental station (850m from sea level), Burdur province, in the West Mediterranen Region of Turkey in a randomized complete blocks design. Grain yield, biomass, harvest index, number of grain per panicula, number of grain per spikelet, number of spikelet per panicula, 1000-grain weight, grain protein ratio, heading date, plant height, test weight traits were measured. The data obtained were subjected to variance analysis and Duncan's Multiple New Range Test. Significant diferences existed among for all traits studied except number of spikelet per panicula. Cheocota variety had the highest value for grain yield and biomass, Quaker 285 line had the highest value for test weight and finally Quaker 290 line shown the highest grain protein ratio. KEY WORDS: Oat, Avena sativa, Quaker, yield components, protein COMMITTE: Prof. Dr. M. İlhan ÇA?IRGAN Prof. Dr. Bülent SAMANCI Asoc. Prof. Dr. Hüseyin BASIM ıı