Doğal bulanık elma suyunda bulanıklık stabilitesi üzerine presleme ortamı ve depolama koşullarının etkisi
Effects of pressing media and storage conditions on cloud stability of natural cloundy apple juice
- Tez No: 169814
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET DOĞAL BULANIK ELMA SUYUNDA BULANIKLIK STABILITESI ÜZERİNE PRESLEME ORTAMI ve DEPOLAMA KOŞULLARININ ETKİSİ Nedim TETİK Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Mayıs 2005, 69 sayfa Bu çalışmada farklı oranlarda elma çeşitlerinden oluşan materyaller kullanılarak, mayşeye askorbik asit ilavesi ve mayşe tankına azot uygulaması yoluyla doğal bulanık elma suyu üretilmiş ve 5° ve 20°C sıcaklıkta 6 süreyle depolanmıştır. Depolama boyunca her ay bulanıklık ve renk değerleri belirlenmiştir. Stabil bulanıklıkta ve renkte doğal bulanık elma suyu elde etmek için Golden delicious ve Amasya çeşidi elmaların kullanılması, meyvelerin parçalanmasından sonra oksidasyonun önlenmesi için 500 mg/kg düzeyinde askorbik asit eklenmesi ve mayşe tankına azot gazı enjeksiyonu kombinasyonu etkili olmuş ve düşük sıcaklıklarda depolama bulanık stabilitesi ve renk değerleri üzerine olumlu katkı sağlamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Doğal bulanık elma suyu, bulanıklık stabilitesi, NTU, toplam renk değişimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF PRESSING MEDIA AND STORAGE CONDITIONS ON CLOUD STABILITY OF NATURAL CLOUDY APPLE JUICE Nedim TETİK M.Sc, Thesis in Food Engineering June 2005, 69 pp. In this study, natural cloudy apple juices were produced by addition of ascorbic acid to the mash and nitrogen injection into mash tank, using different mixtures of apple varieties. Juices produced were stored at 5° and 20°C for 6 months. During the storage, turbidity units and colour values were determined at 1 month intervals. Use of Golden delicious and Amasya varieties and applications of 500 mg/1 of ascorbic acid prevent mash from oxidation and nitrogen injection into mash tank, in addition to lower storage temperature, were effective in order to obtain stable cloudiness and colour of the product. KEYWORDS: Natural cloudy apple juice, cloud stability, NTU, total colour change 11