Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix Japonica) canlı ağırlık ve yumurta verimine göre seleksiyonun etkileri
Effect of selection for liveweight and EGG productoin in Japanese quail
- Tez No: 169824
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SONER BALCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET JAPON BILDIRCINLARINDA ( COTURNIX COTURNDC JAPONICA) CANLI AĞDALIK VE YUMURTA VERİMİNE GÖRE SELEKSİYONUN ETKİLERİ Halil İbrahim YOLCU Doktora Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. M. Soner BALCIOĞLU Aralık 2005, 89 Sayfa Bu çalışma Japon bıldırcınlarında 5. hafta canlı ağırlığı ve yumurta verimine göre uygulanan seleksiyonun etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 5. hafta yüksek canlı ağırlığı (C), 100 günlük yaşa kadar yüksek yumurta verimi (Y) ve kontrol (K) gurubu olmak üzere 3 grupta yürütülmüştür. 5 generasyon uygulanan seleksiyon sonucunda 4. generasyona kadar C gurubunda sağlanan genetik ilerleme kümülatif olarak dişilerde 36.15 g, (%21.21), erkeklerde 33.16 g, (%20.52) olarak gerçekleşmiştir. C gurubunda gerçekleşen kalıtım dereceleri dişi, erkek ve dişi+erkekler üzerinden sırasıyla 0.55, 0.34 ve 0.41 olarak hesaplanmıştır. 5. hafta canlı ağırlığı için tüm generasyonlar üzerinden kalıtım dereceleri, C gurubunda akrabaların benzerliği metodu ile ANOVA ve REML yöntemleri kullanılarak baba varyans unsurlarından 0.39±0.08 ve 0.38±0.07, ana varyans unsurlarında 0.67±0.09 ve 0.64±0.09, K gurubunda aynı sıra ile baba varyans unsurlarında 0.43±0.08 ve 0.42±0.08, ana varyans unsurlarından 0.68±0.10 ve 0.68±0.10 ve Y gurubunda yine aynı sıra ile baba varyans unsurlarından 0.44±0.08 ve 0.44±0.09, ana varyans unsurlarından 0.69±0.1 1 ve 0.66±0.10 olarak tahmin edilmiştir. Ayrıca Animal model kullanarak DFREML yöntemi ile tüm generasyonlar üzerinden 5.hafta canlı ağırlığı için kalıtım dereceleri C, K ve Y gruplarında sırasıyla 0.53±0.041, 0.44±0.038 ve 0.46±0.036 olarak tahmin edilmiştir. Yumurta verimini artırma yönünde yapılan seleksiyon çalışmasında önemli bir ilerleme sağlanamamıştır. Ancak başlangıç generasyonu hariç tüm generasyonlarda Y gurubu kontrol gurubuna göre daha yüksek yumurta verimine sahip olmuştur. Üreme özeliklerine ait genetik parametre tahminlerinde Animal model kullanılarak tüm generasyonlar üzerinden DFREML yöntemi ile yumurta sayısı için C, K ve Y gruplarında kalıtım dereceleri sırasıyla 0.20±0.0, 0.27±0.0 ve 0.30±0.0 olarak tahmin edilmiştir. Ortalama yumurta ağırlığına ait kalıtım dereceleri ise aynı sıra ile 0,45±0.0, 0.57±0.0 ve 0.68±0.0 olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF SELECTION FOR LIVEWEIGHT AND EGG PRODUCTOIN IN JAPANESE QUAIL Halil İbrahim YOLCU Ph.D. Thesis in Department of Animal Science Adviser: Asst.Prof.Dr. M. Soner BALCIO?LU December 2005, 89 pages This study was carried out to investigate the effect of selection on the fifth week body weight and egg production in Japanese quail. The study was conducted on three different groups; the fifth week body weight (C), increase of egg production up to 100 day age (Y) and control (K). Following 5 generations of selection, genetic improvement was cumulatively determined to be 36.15 gr (21.21%) in females and 33.16 gr (20.52%) in males up to fourth generation in group C. Realized heritability estimates of 0.55, 0.34 and 0.41 were observed for the female, male and female+male, respectively. Heritabilities for the fifth week bodyweight for all generations were estimated as 0.39±0.08 and 0.38±0.07 from sire variance components, 0.67±0.09 and 0.64±0.09 from dam variance components in group C, 0.43±0.08 and 0.42±0.08 from sire variance components, 0.68±0.10 and 0.68±0.10 from dam variance components in group K, 0.44±0.08 and 0.44±0.09 from sire variance components, 0.69±0.1 1 and 0.66±0.10 from dam variance components in group Y, with familly relationship methos using ANOVA and REML, respectively. Additionally, heritabilities for the fifth week bodyweight for all generations were estimated as 0.53±0.041, 0.44±0.038 and 0.46±0.036 in an Animal model using DFREML metod in group C, K and Y, respectively. inIn selection for egg production, no significant progress was made. However, group Y gave more egg production than group K in all generations, except the first generation. In estimations of genetic parameters of reproductive traits, heritabilities for number of egg were determined as 0.20±0.0, 0.27±0.0 and 0.30±0.0 with DFREML metod using an Animal model in group C, K and Y, respectively. Heritabilities for average egg weight were estimeted as 0.45±0.0, 0.57±0.0 and 0.68 ± 0.0 for groups C, K and Y, respectively. An increase in the average egg weight and a decrease in fertility were obserbed at the end of selection in group C and these results were found to be significant (PO.05). KEY WORDS: Japanese Quail, body weight, egg production, selection, genetic parameters, reproductive traits. Committee: Asst.Prof.Dr. M. Soner BALCIO?LU (Adviser) ProfDr. Selahattin KUMLU ProfDr. Mehmet Ziya FIRAT ProfDr. Bülent SAMANCI Assoc.Prof.Dr. Mehmet Ali YILDIZ iv