Sürtünmeye dayalı mil göbek bağlantı şekillerinden sıkı geçmelerde yüzey pürüzlülüğünün önemi
Importance of the surface roughness in the interference fit of the friction based shaft hole mates
- Tez No: 169825
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET RENDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET SÜRTÜNMEYE DAYALI MİL GÖBEK BAĞLANTI ŞEKİLLERİNDEN SIKI GEÇMELERDE YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜNÜN ÖNEMİ Alpan SEVÜK Danışman: Prof. Dr. Hikmet RENDE Yüksek Lisans Tezi, Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Eylül 2005, 82 Sayfa Bu çalışmada özellikle otomotiv ve pompa sektöründe kullanılan mil göbek çiftlerinden olan sıkı geçmelerin montaj öncesi ve sonrası yüzey pürüzlerinin kırılma durumları incelenmiştir. Hazırlanan numuneler, kuvvet kullanılmadan, metallerin ısıl genleşmesinden faydalanılarak monte edilmiş ve aynı şekilde demonte edilerek yüzey pürüzlülük durumları incelenmiştir. Çalışma sonucunda eksenel pres geçmelerde, radyal pres geçmelere oranla yüzey pürüzlerinin %15 - %20 daha fazla kırıldığı görülmüştür. Bu durum, iletilecek momentin hesaplanmasında ve geçmenin tekrar montajında önemli rol oynamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Sıkı geçme, yüzey pürüzlülüğü, radyal pres geçmeler, eksenel pres geçmeler JÜRİ: Prof. Dr. Hikmet RENDE Prof. Dr. Narin ÜNAL Prof. Dr. Alper GÜLSÖZ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPORTANCE OF THE SURFACE ROUGHNESS IN THE INTERFERENCE FIT OF THE FRICTION BASED SHAFT HOLE MATES Alpan SEVÜK Advisor: Prof. Dr. Hikmet RENDE M.Sc. in Mechanical Engineering May 2005, 82 Pages The interference fit of the friction based shaft-hole mates are mostly used in transmitting power in automotive and pump manufacturing industry. In this study surface roughness effects and importance on the interference fits of the friction based shaft-hole mates are studied. The specimens prepared for the experiments are chosen in two different tolerances and fits are made by means of metals heat expansion instead of using press force for both assembly and disassembly. As a conclusion of this study surface roughness of the assembled and disassembled couples are measured in both interference and shrink fits. And the loss of surface roughness calculated in shrink fits are %15 -% 20 smaller than the interference fits. However the specimens were chosen in two different tolerances, the results showed that the method of the fit is more important than the tolerances. KEYWORDS: Interference fits, shrink fits, surface roughness, shrink fits of the shaft-hole mates COMMITTEE: Prof. Dr. Hikmet RENDE Prof. Dr. Narin ÜNAL Prof. Dr. Alper GÜLSÖZ 11