Ekolojik planlama yaklaşımıyla Antalya'nın doğu kıyılarında golf sahaları yapımı için uygun alanların saptanması
Determining suitable areas for golf courses in the eastern goasts of Antalya province with the ecological planning approach
  1. Tez No: 169844
  2. Yazar: EMRAH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VELİ ORTAÇEŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET EKOLOJİK PLANLAMA YAKLAŞIMIYLA ANTALYA'NIN DOĞU KIYILARINDA GOLF SAHALARI YAPIMI İÇİN UYGUN ALANLARIN SAPTANMASI Emrah YILDIRIM Yüksek Lisans Tezi, Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Veli ORTAÇEŞME Şubat 2004, 91 Sayfa Golf sporuna dayalı turizm son yıllarda önemli bir turizm türü olarak ortaya çıkmıştır, özellikle Akdeniz kıyı kesiminin sahip olduğu uygun iklim koşullan nedeniyle, ülkemiz golf turizmi açısından önemli potansiyele sahiptir. Bu potansiyel içinde Antalya ilinin özel bir yeri vardır. Ülkemizdeki 7 golf sahasından S tanesi Antalya'da bulunmaktadır. Gerek turizmin çeşitlendirilmesi, gerekse turizm gelirlerinin artırılması amacıyla Antalya yöresinde golf sahaları yapımı teşvik edilmektedir. Golf sahaları ve bunlarla birlikte geliştirilen tesisler, ulusal ekonomiye katkılarının yanı sıra çevreyle olan ilişkileri yönünden de önem taşımaktadırlar. Özellikle yer seçimi iyi yapılmayan tesisler, ekolojik yönden hassas ekosistemlere zarar vermekte ve işletim aşamasında önemli çevre sorunlarına neden olabilmektedirler. Bu nedenle, golf sahalarının yer seçimi aşamasında ekolojik yapıyı gözeten bir planlama anlayışıyla ele alınmaları büyük önem taşımaktadır. Araştırmanın amacı, ekolojik planlama yaklaşımı ile Antalya'nın doğu kıyılarında golf sahası yapımına uygun alanları saptamaktır. Araştırmada Peyzaj Kaynak Analizi ve Değerlendirmesi Yöntemi kullanılmıştır. Peyzaj özelliklerinin golf sahası bakımından uygunluk değerlendirmesinde Kurallı Birleştirme Tekniği'nden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, Antalya'nın doğu kıyılarında 4000 hektarı aşkın bir alanın, daha önce yapılan bilimsel çalışmalar ve bu araştırmada geliştirilen ölçütler bakımından golf sahası yapımına uygun gösterdiği saptanmıştır. Sonuçlar, Antalya'nın doğu kıyılarının 35-40 golf sahası kapasitesine sahip olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Golf, Ekolojik Planlama, Yer Seçimi, Turizm, Antalya JÜRİ: Doç.Dr. Veli ORTAÇEŞME (Danışman) Doç.Dr. Şükran ŞAHİN Doç.Dr. Osman KARAGÜZEL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMUHING SÜITABLE AREAS FOR GOLF COURSES İN THE EASTERN COASTS OF ANTALYA PROVINCE WTTH THE ECOLOGICAL PLANNİNG APPROACH Emrah YILDIRIM M.Sc. in Landscape Architecture Adviser: Assoc.Prof.Dr. Veli ORTACESME February 2004,91 Pages Tourism activîties related to golf sport has emerged as an important tourism type in recent years. Turkey has a great potential for golf tourism with the suitable climatic conditions of her Mediterranean Region. The Province of Antalya has a special place within this potential, because 5 of the 7 existing golf courses in Turkey are located in this province. Golf courses are encouraged both for diversifying tourism and increasing tourism incomes in Antalya Province. Golf courses and related facilities are also evaluated for their relations with the environment. Those facilities whose site selection were not done in harmony with the nature may damage ecologically susceptible ecosystems and cause important environmental problems. This is particularly true for the eastern coasts of Antalya which have ecologically important areas. For that reason, an ecological planning approach is of great importance at the site selection stage of the golf courses. The purpose of this study was to find out suitable areas for golf courses in the eastern coasts of Antalya Province of Turkey with the ecological planning approach. The Landscape Analysis and Evaluation Method was used in the study. The Combination Rules Technique was used to evaluate the suitability of landscape characteristics for golf courses. As a result, it was found that more than 4000 hectares of land was suitable for golf course establishment, based on the ecological criteria developed by previous studies and in this study. This means that the eastern coasts of Antalya Province has the capacity for 35-40 golf courses. KEY WORDS: Golf, Ecological Planning, Site Selection, Tourism, Antalya COMMÜTEE: Assoc.Prof.Dr. Veli ORTACESME (Adviser) Assoc.Prof.Dr. Şükran ŞAHIN Assoc.Prof.Dr. Osman KARAGUZEL ü