Kronik böbrek yetmezliği olan ve rekombinant human eritropoetin tedavisi gören kronik hemodiyalizli hastalarda serum ferritin düzeyi
  1. Tez No: 44156
  2. Yazar: ADNAN ÇETİNADA
  3. Danışmanlar: NEZAKET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
47 Kronik böbrek yetmezliği olan hemodiyalizli hastalarda anemi kaçınılmaz bir komplikasyondur. Hastaların yaşam kalitesini olumsuz yön de etkileyen bu ciddi komplikasyonu spesifik tedavisi böbrek transplantasyonudur. Bunun uygulanamadığı ya da başarılı olunamadığı taktirde, seçilerek tedavi yöntemi, renal anemi patogenezinde en önemli faktör olan erit- ropoetin eksikliğinin, dışarıdan verilerek giderilmesidir. Eritropotein, primer olarak böbrek tarafından üretilen, eritropo- eziste hayati rol oynayan, glikoprotein yapısında bir hormondur. Eritropoetin'in molekül ağırlığı 34000 Dalton'dur. 193 aminoasitli bir polipeptid zinciri içerir. Dolaşımdaki olgun eritropoetin 165 aminoa- sitlidir. Rekombinant DNA teknolojisi ile elde edilen eritropoetinde 165 amino asidlidir. Doku hipoksisi eritropoetin sekresyonuna yol açan esas uyarıdır. Sirkülasyondaki eritropoetin, kemik iliğinde eritroid seri progenitor hücreleri BFU-E ve özellikle CFU-E üzerine etki ederek anemiyi giderir. Ferritin, demir depo bileşiği olarak vücutta fonksiyon gören, suda eriyebilen, demir atomlarının oluşturduğu çekirdeği saran, protein bir kabuktan meydana gelmiş sferik bir moleküldür. Primer olarak hücrede serbest polizomlarda sentezlenir.48 Bu çalışmada, kronik böbrek yetmezliği olan ve r-HuEpo tedavisi gören kronik hemodiyalizli 30 hasta ve r-HuEpo tedavisi uygulanmayan hemodiyalizli 20 hastada, serum ferritin, demir, üre, kreatinin, total demir bağlama kapasitesi, hemotokrit değerleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY The patients on hemodialysis who have chronic renal insufficiency inevitably develop anemia. The specific treatment of this serious complication that affects the patients life standard in a negative way is kidney transplantation. In the case when kidney transplantation is unsuccessful or impossible, the preferred treatment is parenteral administration of the most important factor in renal anemia pathogenesis, that is erythropoietin. Erythropoietin that is primarily produced by the kidney is a glycoprotein-structured hormone that has a vital role in erythropoiesis. Erythropoietin has a molecular weight of 34000 Daltons. It contains a polypeptide chain with 193 amino acids. The mature erythropoietin in the circulation has 165 amino acids. Erythropoietin manufactured by recombinant DNA technology possess 165 amino acids. The major stimulus that leads to erythropoietin secretion is tissue hypoxia. The circulatory eythropoeietin recovers anemia by exerting an effect on erythroid serial progenitor cells BFU-E and especially CFU-E found in the bone marrow.50 Ferritin is water soluble and is formed from protein shell that surrounds the core produced by iron atoms. It is a spherical molecule that functions as aniron storage compound in the body. It is primarily synthesized in the cell by free polisomes. In ourstduy, we have analysed serum ferritin, iron, urea, creatinine, total iron binding capacity and hemotocrit values on 30 patients who had chronic renal insufficiency and were taking r-HuEpo treatment and on 20 patients who were neither on hemodialysis nor recewing r-HuEpo treatment.