Nonmetastatik ve metastatik meme kanserli hastalarda serum ferritin, C-reaktif protein, demir ve total demir bağlama kapasitesi düzeylerinin tanısal değeri
- Tez No: 36836
- Danışmanlar: NEZAKET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Vücut hücrelerinde, semen, synovial sıvı ve diğer vücut sıvıları gibi birçok ekstrasellüler sıvılarda bulunan ferritin, suda eriyebilme özelliğine sahip vücut demir depo bileşiği olarak fonksiyon görür (41, 23, 39, 20). Meme kanseri, Hodgkin hastalığı, lösemi, kolon, akciğer, pankreas tümörü ve testis karsinomalarmda dolaşımdaki serum ferritin düzeyi yükselmektedir. Özellikle metastazlı meme kanserli hastalarda serum ferritin düzeyi 200 ng/mL'in üzerindedir. Serum ferritin düzeyindeki artışın tümörlerde bir marker olabileceği yönündedir. Meme kanserinde, ferritinin kaynağı malignant epitelyum olup, ferritin bu aşamada tedavi edici biyokimyasal indikatör rolündedir (46, 42). Plasma CRP düzeyi miyokard enfarktüsünden sonra, stres, travma, enfeksiyon, ameliyat sonrası, neoplasmik proliferasyon ve kanserde artar, fakat tek başına spesifik olmadığından diğer bulgularla birlikte değerlendirilir (31, 33). Ayrıca yapılan çalışmalar, kanserli hastalarda demir ve TDBK'nin düştüğü yönündedir. Bunun nedeni, inflamasyona cevap olarak demirin hücreler arası boşluğa indüksiyondan dolayı olduğu düşünülüyor (42). Bu çalışmada meme kanserli hastalarda, metastaz tanısına katkısını değerlendirmek amacıyla ferritin, CRP, demir ve TDBK'sini çalıştık. 51Serum demir, TDBK ve ferritin düzeylerini BM/Hitachi 717 otoanalizöründe serum CRP düzeylerini ise nefelometri kullanarak belirledik. Meme kanserli hasta grubumuzun (n:40) metastazlı olan (n:20) ve metastazı olmayan (n:20) olmak üzere 2 gruba ayırdık. Bu gruplara ait değerleri kendi aralarında ve sağlıklı kontrol grubu (n:20) değerleriyle karşılaştırdık. Topladığımız verilerin, istatiksel yorumuna göre, metastazlı ve metastassız hasta grupları arasında ferritin, TDBK ve CRP yönünden anlamlı bir fark bulurken, demir değeri açısından anlamlı bir fark bulamadık. Metastazlı olan meme kanserli hastaların, ortalama ferritin değeri 427.25 t 249.50 ng/mL, TDBK ortalama değeri 321.75 ± 64.03 ug/dL, CRP ortalama değerine 42.25 ± 19.31 mg/L olarak saptadık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ferritin, found in extracellular fluids such as body cells, semen, synovial fluid and other body fluids, is water soluble and functions as an iron storage compound (41, 23, 39, 20). Serum ferritin level is increased in breast cancer, Hodgkin disease, leukemia, colon, lung and pancreatic tumors. Especially, in patients with metastatic breast cancer, serum ferritin is elevated above 200 ng/mL. Elevated serum ferritin levels are considered as tumor markers. In breast cancer, source of ferritin is the malign epithelium and at this stage, ferritin has a prognostic biochemical indicator role. Plasma CRP level increases after myocardial infection, stress, trauma, infections, operations and in neoplastic proliferation and cancer. However, CRP alone is non-spesific and should be considered with other findings (31, 33). In other studies, it was found that iron and total iron binding capacity levels decrease in cancer patients. The reason for that is induction of iron to the intracellular space as a response to inflammation (42). In our study, we analysed ferritin, CRP, iron levels and iron binding capacities in patients with breast carcinoma for an investigation of these analytes in metastase diagnosis. 53We analysed serum iron, TIBC and ferritin levels with BM/Hitachi 71 7 autoanalyser and serum CRP levels with nephelometry. Our study included 2 patient groups (n:40) with metastatic breast cancer (n:20) and non-metastatic breast cancer (n:20). We compared our results within the 2 patient groups and we also compared these results to our healthy control group (n:20). According to the statistical analysis, ferritin, TIBC, and CRP levels were significantly different between metastatic and non-metastatic patient group. However, iron was found insignificant. Patients with metastatic breast cancer had an average ferritin level of 427.25 ± 249.50 ng/mL, average TIBC level of 321.75 ± 64.03 J/g/dL and average CRP level of 42.25 ± 19.31 mg/L.