Esogü Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine periyodik sağlık muayenesi amacıyla başvuranlarda obezite ile serum ferritin düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between obesity and serum ferritin levels admitted in those applying for Medical check-up to Esogu Faculty of Medicine Family medicine polyclinic
  1. Tez No: 799423
  2. Yazar: ALİ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Obezite, ülkemizde ve dünyada çok yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Obez ve fazla kilolu bireylerde demir eksikliği de dâhil birçok hastalığın gelişme riski artar. Serum ferritini, demir eksikliğini gösteren en güçlü testtir ve eşlik eden kronik hastalık varsa tanı koydurucu sınır değer değişkenlik gösterebilir. Obez ve fazla kilolu bireylerin sağlık kuruluşlarına başvurularında, demir eksikliğinin araştırılması nedeniyle, serum ferritin değerlerine sıklıkla bakılmaktadır. Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne periyodik sağlık muayenesi (check-up) nedeniyle başvuran ve aktif inflamasyon bulguları olmayan sağlıklı bireylerin vücut kitle indeksleri (VKİ) ile serum ferritin değerleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya akut faz proteinleri yüksekliği gibi dışlanma kriterleri dışında kalan, 138'i (%40,4) kadın, 204'ü (% 59,6) erkek toplam 342 birey dâhil edilmiştir. Tüm bireylerin VKİ ile serum ferritin değerleri arasında anlamlı (p=0,018) pozitif korelasyon saptandı. Cinsiyetlere göre gruplandırıldığında ise VKİ ile ferritin değerleri arasında kadınlarda istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanırken (p=0.015) erkeklerde anlamlı ilişki saptanmadı (p=0.155). Yüksek vücut kitle indeksi ile serum ferritin düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanması, ferritinin obez bireylerde depo demirini saptamadaki yetersizliğini gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a very common health problem in our country and in the world. Obese and overweight individuals have an increased risk of developing many diseases, including iron deficiency. Serum ferritin is the most powerful test for iron deficiency and if there is a concomitant chronic disease, the diagnostic cut-off value may vary. Due to the investigation of iron deficiency, serum ferritin values are frequently checked in the applications of obese and overweight individuals to health institutions. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between body mass indexes (BMI) and serum ferritin values of healthy individuals who applied to Eskişehir Osmangazi University Family Medicine Outpatient Clinic due to medical check-up and did not have signs of active inflammation. A total of 342 individuals, 138 (40.4%) women and 204 (59.6%) men, who were excluded from exclusion criteria such as high acute phase proteins, were included in the study. A significant (p=0.018) positive correlation was found between BMI and serum ferritin values of all individuals. When grouped according to genders, there was a statistically significant relationship between BMI and ferritin values in women (p=0.015) but no significant relationship was found in men (p=0.155). The positive correlation between high body mass index and serum ferritin levels may indicate the inability of ferritin to detect storage iron in obese individuals.