Etial-145 alaşımının dökümünde ultrason uygulamalarının etkilerinin incelenmesi ve klasik dökümle karşılaştırılması
A study on effects of ultrasonic applications on the casting of etial-145 alloy and comparison with classical casting methods
  1. Tez No: 169863
  2. Yazar: KAMER YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NARİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET ETİAL-145 ALAŞIMININ DÖKÜMÜNDE ULTRASON UYGULAMALARININ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ VE KLASİK DÖKÜMLE KARŞILAŞTIRILMASI Kamer YAMAN Yüksek Lisans Tezi, Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Narin ÜNAL Aralık 2004, 74 Sayfa Bu çalışmada, yüksek silisyum oram nedeniyle, genellikle içten yanmalı motorların pistonlarının yapımında kullanılan, Etial-145 alüminyum alaşımının, farklı sürelerde ultrasonik dalga uygulaması yöntemi ile ve farklı sıcaklıklarda dökümleri yapılmış ve mikro yapılarda ve mekanik özelliklerde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, her bir döküm numunesine yaşlandırma ısıl işlemi ve mikro yapılan arasında belirgin farklılık görülmüş numunelere de aşınma deneyleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, dökümlerin farklı sıcaklıklarda yapılmasının mikro yapı ve mekanik özelliklerde farklılık yaratmadığı, ancak döküm esnasında farklı sürelerde ultrasonik dalga uygulamalarının mikro yapılarda önemli değişiklikler meydana getirdiği ve sertlik değerlerinde artışa neden olduğu ancak aşınma özelliklerini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Alüminyum alaşımları, çökelme yaşlanması ısıl işlemi, ultrasonik dalga uygulamasıJÜRİ: Prof. Dr. Narin ÜNAL Prof. Dr. Hikmet RENDE Yrd. Doç. Dr. Şevki Yılmaz GÜVEN İİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON EFFECTS OF ULTRASONIC APPLICATIONS ON THE CASTING OF ETIAL-145 ALLOY AND COMPARISON WITH CLASSICAL CASTING METHODS Kamer YAMAN M.Sc. Thesis; Department of Mechanical Engineering Adviser:Prof. Dr. Narin ÜNAL December 2004, 74 Pages The Etial-145 aluminum alloy is generally used in production of internal combustion engine pistons because of its high silisium content. In this study, the mechanical and wear properties in microstructure of Etial-145 was studied with different casting methods in different temperatures and periods such as ultrasonic wave application. Also in the study, ageing procedure was applied to all casting samples and wear experiment was applied to the samples which showed differentiation in micro structure. As a conclusion of the study, casting of Etial-145 in different temperatures was shown no differentiation in microstructure or mechanical properties however the casting procedure with the method of ultrasonic wave application in different periods result important differentiations in micro structure and caused increase in hardness values but on the other hand the wear properties of the samples negatively affected from ultrasonic wave application. KEY WORDS: Aluminum alloys, ageing, ultrasonic wave application mCOMMITTEE: Prof. Dr. Narin ÜNAL Prof. Dr. Hikmet RENDE Asst. Prof. Dr. Şevki Yılmaz GÜVEN iv