Starter kültür ve dane ile üretilen kefirlerden yapılan meyveli dondurmalarda depolama sürecinde meydana gelen değişimler
Changes during storage period in fruit ice cream produced from kefirs made with starter culture and kefir grains
  1. Tez No: 169880
  2. Yazar: UMUT KUBAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAFER ALPKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET STARTER KÜLTÜR VE DANE İLE ÜRETİLEN KEFİRLERDEN YAPILAN MEYVELİ DONDURMALARDA DEPOLAMA SÜRECİNDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER Umut KUBAT Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Zafer ALPKENT Haziran 2004, 69 sayfa Bu çalışmada kefir danesi ve starter kültürle üretilen kefirlerden, çilekli, muzlu ve limonlu kefir dondurmaları yapılmış, işlenen dondurmaların duyusal, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile mikrobiyolojik nitelikleri incelenerek en fazla beğenilen dondurma çeşidi belirlenmeye çalışılmıştır. İncelenen kaynaklardaki değerler göz önüne alınarak dondurma mikslerinin yağsız süt kuru maddesi %10, şeker miktarı %22, yağ oranı %3 ve stabilizator oranı da % 0.5 'e ayarlanmış ve %4-5 düzeyinde meyve konsantresi ilave edildikten sonra dondurmaya işlenmiştir. Derin dondurucuda saklanması nedeniyle dondurmaların fiziksel ve kimyasal özelliklerinde önemli bir değişme olmamış, ayrıca dondurmaların yapısında bulunan laktobasil, streptokok ve mayaların büyük oranda canlılıklarım korudukları tespit edilmiştir. Duyusal olarak en fazla beğenilen dondurmanın, starter kültürle yapılan kefirden üretilen çilekli dondurma olduğu belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Kefir, kefir dondurması, laktobasil, streptokok, maya, duyusal, fiziksel, kimyasal JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. Zafer ALPKENT (Danışman) Prof. Dr. Hasan YAYGIN Prof. Dr. Erol AYRANCI ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHANGES DURING STORAGE PERIOD IN FRUIT ICE CREAM PRODUCED FROM KEFIRS MADE WITH STARTER CULTURE AND KEFIR GRAINS Umut KUBAT M.Sc. Thesis in Food Engineering Adviser: Asst. Prof. Dr. Zafer ALPKENT June 2004, 69 pages In this study, strawberry, banana and lemmon ice creams were produced from kefirs which were made with kefir grains and starter culture. In order to get information about the most liked ice cream, physical, chemical and sensory properties of produced ice creams were determined. In respect of the literature, the mix composition was determined as 10 % non fat dry matter, 22 % saccharose, 3 % fat and 0.5 % stabilizer then 4-5% fruit juice was added and mixes were frozen. According to the results, because of storage at a freezer, no significant changes were observed in physical and chemical properties. Besides, lactobacilli, streptococci and yeasts found in kefir were able to survive highly. The most liked ice cream by sensation, was found to be the strawberry ice cream made with starter culture. mKEYWORDS: Kefir, kefir ice cream, lactobacilli, streptococci, yeasts, sensory, physical, chemical COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Zafer ALPKENT (Adviser) Prof. Dr. Hasan YAYGIN Prof. Dr. Erol AYRANCI iv