Civa(II)-florür sisteminin ardışık kompleks oluşum dengelerinin incelenmesi
Studies of the consecutive complex formation equilibria in the mercury(II)-flouride system
- Tez No: 169881
- Danışmanlar: PROF.DR. EFRAİM AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET CİVA(IT)-FLORUR SİSTEMİNİN ARDIŞIK KOMPLEKS OLUŞUM DENGELERİNİN İNCELENMESİ Fazlı SÖZMEN Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Efraim AVŞAR Kasım 2004, 44 Sayfa Bu çalışmada, elektronik konfigürasyonu d10 olan divalent civa katyonunun florür iyonu ile oluşturduğu komplekslerin sulu ortamdaki ardışık oluşum sabitleri potansiyometrik yöntemle belirlenmiştir. Çalışmalar 25.0 °C ve birim iyonik şiddetteki sodyum perkloratlı bir ortamda yapılmıştır. Florür anyonu ile civa (II) arasındaki kompleks oluşum dengesi, iyon seçici bir elektrot ve kinhidron elektrodu kullanılarak, serbest ligand ve serbest asit konsantrasyonunun ölçümü ile yapılmıştır. Hesaplamalar grafiksel olarak gerçekleştirilmiştir. Kullanılan derişiklik aralığında, Civa(II) katyonu, Florür anyonu ile tek çekirdekli iki zayıf kompleks oluşturmaktadır. Civa(II) -florür sisteminin oluşum sabitleri olarak Pı=8,2 ± 0,2 M“1, p2=15 ± 3 M”2 bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Oluşum sabiti, iyon seçici elektrot, civa (II), florür, kompleks oluşumu. JÜRİ : Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Suphi KORMALI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES OF THE CONSECUTIVE COMPLEX FORMATION EQUILIBRIA IN THE MERCURY(H) - FLOURIDE SYSTEM Fazh SOZMEN M.S. in Chemistry Adviser: Prof. Efraim AVŞAR November 2004, 44 Pages In this study, consecutive formation constants of the complexes between mercury(II) and flouride anion were determined potantiometrically in aqueous medium. All the measurements have been carried out in a perchlorate medium of unit ionic strength at 25.0 °C The determination of complex equilibria between flouride and mercury(II) was done via measuring the free ligand and the free acid concentrations by using ion selective electrode and quinhidron electrode, respectively. Calculations were performed graphically. Mercury(II) forms two weak mononuclear complexes with flouride anion in the concentration range studied. The formation constants of the mercury(II) -flouride system were found to be pi=8,2 ± 0,2 M“1, p2=l 5 ± 3 M”2. KEY WORDS : Stability constant, ion selective electrode, mercury (II), flouride, complex formation. COMMITTEE : Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Suphi KORMALI 11