Bulanık cebirsel yapılar üzerine
On vague algebraic structures
  1. Tez No: 169882
  2. Yazar: SEVDA SEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET BULANIK CEBİRSEL YAPILAR ÜZERİNE Sevda SEZER Doktora Tezi, Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Doğan ÇÖKER Haziran 2003, 78 Sayfa Belirtisiz kümelerin cebire uygulanmasıyla ilgili olarak yapılan bu tez Çalışmasında, ilk olarak belirtisiz kümelerle ilgili genel bilginin yanı sıra, belirtisiz eşitlik, belirtisiz fonksiyon, bulanık ikili işlem, bulanık grup, bulanık altgrup ve bulanık homomorfizm (Demirci 1999-a, 1999-b) tanımlarına yer verilmiştir. Ayrıca, belirtisiz eşitliklerle ilgili çeşitli özellikler belirlenmiş ve bulanık yarıgruplarda genelleşmiş birleşme özelliğiyle ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir. Daha sonra, Demirci'nin bulanık altgrup tanımının bir genelleştirilmişi olan, yeni bir bulanık altgrup tanımı verilmiş ve tanıma göre Demirci'nin (1999-b) bulanık altgruplarla ilgili olarak ifade ettiği teorem, önerme ve sonuçların genelleştirilmiş biçimdeki ifadelerinin elde edilebildiği belirlenmiştir. Bunların yanısıra, bulanık normal altgrup, bulanık halka, bulanık althalka, bulanık ideal, bulanık asal ideal, bulanık maksimal ideal, bulanık cisim, bulanık tamlık bölgesi, bulanık izomorfizm kavramlarının tanımları yapılmış ve bunların sahip olduğu özellikler incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Belirtisiz küme, belirtisiz eşitlik, belirtisiz fonksiyon, bulanık ikili işlem, bulanık grup, bulanık normal altgrup, bulanık halka, bulanık ideal, bulanık cisim, bulanık tamlık bölgesi, bulanık izomorfizm. JÜRİ : Prof. Dr. Doğan ÇÖKER Prof. Dr. H. İbrahim KARAKAŞ Prof. Dr. Timur KARAÇAY Prof. Dr. Haydar Eş Prof. Dr. Zeki ASLAN Doç. Dr. İlham ALİYEV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON VAGUE ALGEBRAIC STRUCTURES Sevda SEZER Ph. D. Thesis in Mathematics Adviser: Prof. Dr. Doğan ÇÖKER June 2003, 78 Pages In this thesis work about applications of fuzzy sets on algebra, first a general information about fuzzy sets and then the concepts of fuzzy equality, fuzzy function, vague binary operation, vague group, vague subgroup and vague homomorphism (Demirci 1999-a, 1999-b) are given. In the following chapters, a new concept of vague subgroup is introduced by using the definition of vague group, and some fundamental properties of this vague sub group are investigated. Furthermore, the concepts of vague normal subgroup, vague ring, vague subring, vague ideal, vague prime ideal, vague maximal ideal, vague field, vague integer domain, vague isomorphism are defined and some fundamental properties of these concepts are investigated. KEY WORDS: Fuzzy set, fuzzy equality, fuzzy function, vague binary oper ation, vague group, vague normal subgroup, vague ring, vague ideal, vague field, vague integer domain, vague isomorphism. COMMITTEE : Prof. Dr. Doğan ÇÖKER Prof. Dr. H. Ibrahim KARAKAŞ Prof. Dr. Timur KARAÇAY Prof. Dr. Haydar Eş Prof. Dr. Zeki ASLAN Assoc. Prof. Dr. İlham ALİYEV ii