Thrips avcısı, Orius niger (Wolff) (Hemiptera: Anthocoridae)'in farklı gün uzunluğu ve sıcaklıklarda gelişmesi ve çoğalması
Reproduction and development of thrips predator Orius niger (Hemiptera: Anthocoridae) under different photoperiods and temperatures
  1. Tez No: 169903
  2. Yazar: ŞERİFE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET THRİPS AVCISI, Orius niger (WOLFF) (HEMIPTERA:ANTHOCORIDAE)'İN FARKLI GÜN UZUNLUĞU ve SICAKLIKLARDA GELİŞMESİ ve ÇOĞALMASI Şerife ÜNAL Danışman: Prof.Dr. İrfan TUNÇ Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Anabilim Dalı Mayıs 2005, 55 sayfa Bu çalışmada sera sebzelerinde ve süs bitkilerinde polifag bir zararlı olan çiçek thripsi Frankliniella occidentalis (Pergande)'in predatörü olan Orius niger Wolff 'in iklim dolaplarında; farklı gün uzunluklarında (26±°C ve % 60±10 oransal nem) farklı sabit ve dalgalı sıcaklıklarda (16 saat gün uzunluğu ve % 60±10 oransal nem) gelişme süreleri (gün), ömür (gün), canlılık oranlan (%), yumurta verimleri (yumurta/dişi) ve eşey oranlan (%) belirlenmiştir. O. niger' ia. 9, 11, 13 ve 16 saat gün uzunluklarında gelişme süreleri sırasıyla 18.2, 18.2, 18.6 ve 16.2 gün bulunmuş; 16 saat gün uzunluğunda gelişme süresi önemli derecede kısalmıştır. Aynı gün uzunluklarının sırasıyla 34.2, 40.1, 36.8 ve 38.7 gün olan dişi ömürlerine, sırasıyla 93.8, 90.7, 94 ve 1 10.5 yumurta sayısı/dişi olan yumurta verimlerine, sırasıyla % 96, 89, 91 ve 94 olan yumurtanın açılma oranlarına ve sırasıyla % 69, 57, 67 ve 64 olan nimf canlılık oranlarına etkisi önemsiz bulunmuştur. Eşey oranı farklı gün uzunluklarından etkilenmemiştir. O. niger' in 18, 22, 26 ve 30 °C sabit; 10/22°C dalgalı sıcaklıklarda gelişme süreleri sırasıyla 42.6, 25.4, 16.2, 13.7 ve 43.8 gün ve dişi ömürleri sırasıyla 72, 43.5, 38.7, 19 ve 71.7 gün bulunmuş; sıcaklık düştükçe gelişme süreleri ve ömür uzamıştır. Aynı sıcaklık değerlerinde yumurta verimleri sırasıyla 9.6, 72.5, 110.5, 89.6 ve 67 yumurta sayısı/dişi, yumurtanın açılma oranlan sırasıyla %70, 67, 94, 82 ve 66 ve nimf canlılık oranlan sırasıyla %48, 64, 64, 64 ve 49 bulunmuş, düşük sıcaklıklarda yumurta verimindeyumurtanın açılma ve nimf canlılık oranlarında azalma gözlenmiştir. Eşey oranı sıcaklık değerlerinden etkilenmemiştir. Bu araştırma sonucunda O. niger'in çoğalabildiği optimum koşullar 26 °C sıcaklık ve 16 saat gün uzunluğu olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Frankliniella occidentalism Orius niger, gün uzunluğu, sıcaklık, gelişme süreleri, yumurta verimleri, canlılık oranlan JÜRİ: Prof.Dr. İrfan TUNÇ : Prof. Dr. Battal ÇIPLAK : Doç.Dr. Hüseyin GÖÇMEN ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REPRODUCTION and DEVELOPMENT OF THRIPS PREDATOR Orius niger (HEMTPTERA.ANTHOCORIDAE) UNDER DD7FERENT PHOTOPERIODS and TEMPERATURES Şerife ÜNAL M. Sc. Thesis Adviser: Prof.Dr. İrfan TUNÇ May 2005, 55 pages Orius niger Wolff is an effective predator of Frankliniella occidentatis (Pergande), an important pest of vegetables and ornamentals. The effects of different photoperiods (at 26±1 °C and 60%±10 r.h.), constant and variable temperatures (at 16 h daylight and 60%±10 r.h.) on developmental time, longevity, survival, sex ratio and fecundity of O. niger was studied under laboratory conditions. Developmental times were found to be 18.2, 18.2, 18.6 and 16.2 days under 9, 11, 13, and 16 h daylength conditions, respectively. Developmental time was significantly shorter at 16 h daylength than other treatments. The same daylengths resulted in 34.2, 40.1, 36.8 and 38.7 days female longevities, 93.8, 90.7, 94.0 and 110.5 egg/female fecundities, 96%, 89%, 91% and 94% egg hatch and 69%, 57%, 67% and 64% nymph survival, respectively and were statistically indifferent. The sex ratios of hatched eggs were not differentially affected by any photoperiod treatments. The development of O. niger from egg to adult stage under constant temperatures of 18, 22, 26, and 30 °C and variable temperatures of 10/22 °C were 42.6, 25.4, 16.2, 13.7, and 43.8 days, respectively. Similarly, the longevity of adults were found to be 72, 43.5, 38.7, 19.0, and 71.7 days for the same temperature regimes, respectively. The same treatments resulted in 9.6, 72.5, 110.5, 89.6, and 67 egg/female fecundities, 70%, 67%, 94%, 82% ve 66% egg hatch and 48%, 64%, 64%, 64% and 49% nymph survival, respectively. The sex ratios of hatched eggs were similar for all temperature treatments. The overall results msuggested that the optimum condition for O. niger rearing was 26 °C constant temperature at 16 h daylight. KEY WORDS: Frankliniella occidentalis, Orius niger, photoperiod, temperature, developmental time, fecundity, survival COMITTEE: Prof.Dr. İrfan TUNÇ (Adviser) : Prof. Dr. Battal ÇIPLAK : Assoc.Prof.Dr. Hüseyin GÖÇMEN iv