Industry 4.0 technologies revolutionizing the civil aviation sector: Passenger perspective on modern digitalization (e-services / self-services) implementation
Endüstri 4.0 teknolojileri sivil havacılık sektöründe devrim yaptı: Modern dijitalleşme (e-servis / self-servis) uygulamasına yolcu bakış açısı
- Tez No: 911574
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Endüstri 4.0 teknolojileri, operasyonların iyileştirilmesi, güvenliğin iyileştirilmesi, zaman ve maliyet tasarrufu ile sonuçlanan sofistike ürün ve hizmetlerin üretimi yoluyla verimliliği ve etkinliği optimize etti ve hemen hemen tüm endüstrilerde operasyonları devrim niteliğinde değiştirdi ve havacılık sektörünü muazzam bir şekilde dönüştürdü. Bu teknolojiler, yapay zeka AI, Nesnelerin İnterneti IoT, büyük veri Analitiği, modern robotik, blok zinciri teknolojileri vb. içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir ve bunlar genellikle havayolları veya havalimanları tarafından uygulanan cihazlar veya yazılımlar yardımıyla kendi kendine hizmet verilen e-hizmetlerin geliştirilmesinde bir temel olarak kullanılır. Bu çalışma, bilet rezervasyonlarından, self check-in kiosklarından, e-kapıdan, dijital uçak içi hizmetlerden ve uçuştan sonra bagaj takibinden seyahat öncesi, sırasında ve sonrasında e-hizmetlerin uygulanmasıyla yolcu seyahat deneyimini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, hava yolculuğu yolcularının hangi modern teknolojilere aşina olduğunu veya kullandığını anlamak ve bu e-hizmetlerin kabulünü etkileyen faktörleri anlamak. Genişletilmiş Teknoloji Kabul ve Kullanım Teorisi'ne (UTAUT2) dayalı bir araştırma modeli geliştirildi ve bu çalışmanın amaçlarına uyacak şekilde değiştirildi. Çalışma amaçlarına bir anket yoluyla ulaşıldı, 253 hava yolcusundan kendi kendine uygulanan çevrimiçi bir anket elde edildi ve veriler SPSS 25 yazılımı kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar,“performans beklentisi, fiyat değeri, hedonik, motivasyonlar, algılanan faydalar ve alışkanlık”ın davranışsal niyet üzerinde olumlu ve önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterirken,“sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar, çaba beklentisi ve algılanan zorluklar”önerilen hipotezler desteklenmedi. Çalışmanın sonuçları, farklı demografik grupların bu tür uygulamaları nasıl algıladığına dair içgörüler sunmaktadır. Bu, politika yapıcılara e-hizmetleri daha iyi yönetme ve geliştirme konusunda fikirler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 technologies have optimized efficiency and effectiveness through the manufacture of sophisticated products and services, which result in enhancement of operations, improvement in safety, time, and cost-saving, and have revolutionized operations in almost all industries and have tremendously transformed the aviation sector. These technologies include but are not limited to artificial intelligence AI, the Internet of Things IoT, big data Analytics, modern robotics, blockchain technologies, etc., which are used as a foundation in the development of e-services that are usually self-serviced through the help of devices or software implemented by airlines or at airports. This study aims to investigate the passenger travel experience with the implementation of e-services before, during, and after trips, from ticket bookings, self check-in kiosks, e-gate, digital in-flight services, and baggage tracking after flight. Also, to understand which modern technologies air travel passengers are familiar with or used and to understand factors that influence acceptance of these e-services. A research model was developed based on the extended Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT2) and modified to suit the objectives of this study. The study objectives were achieved through a survey, a self-administered online questionnaire from 253 air passengers was obtained, and data was analyzed using SPSS 25 software. The results indicate“performance expectancy, price value, hedonic, motivations, perceived benefits and habit”to have a positive significant influence on behavioral intention, while“social influence, facilitating conditions, effort expectancy and perceived challenges”proposed hypotheses were not supported. The results of the study give insights into how different demographics perceive such implementations. This will provide policymakers ideas on how to better manage and enhance e-services.