Madencilikte rezerv hesaplamaları ve bir uygulaması sekizli tuz yatağının ön işletme projesi
  1. Tez No: 169906
  2. Yazar: BEHZAD PARVİZİ GİLLANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYFİ KULAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Halen yeraltı işletmesi, oda-topuk yöntemleriyle gerçekleştirilen Yozgat-Sekili tuz yatağının açık ocak işletme yöntemiyle değerlendirilmesinin amaçladığı bu çalışmada, yatağın rezerv ve örtü kütlesi miktarları hesaplanmış, gerekli ekipman seçimi yapılmıştır. Sahada gerçekleştirilen altı adet sondaja dayanılarak yapılan hesaplamalar sonucunda rezerv ve örtü kütlesi sırasıyla 259.358.400 ton ve 150.950.000 m3 bulunmuştur. Sahada 1.200.000 ton/yıl tuz üretimi hedeflenmiştir. Yapı lan hesaplama ve irdelenmeler sonucunda örtü kütlesinin 3 adet 3.5 m 'lük yükleyici, 10 adet 35 tonluk kamyon sis temiyle kaldırılmasına, tuzun ise 2 adet 3.5. m 'lük yükleyici, 8 adet 35 ton'luk kamyon sistemiyle üretilmesine karar verilmiştir. Drenaj da ise Delice ırmağı taşkınlarına karşılık yeterli sıklıkta enjeksiyon sondajı yapılması öngörülmüştür. Türkiye'nin gelişen ekonomik ve teknik koşullarında çözelti madenciliğinin de uygun alternatif teşkil edeceğini burada belirtmekte yarar görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The aim Df this work was tD design an open pit mining met hod for Yozgat-Sekili salt deposit which has been mined by employing room end pillar method. The reserve of the deposit and 'the volume of the overburden ? layer were calculated and the necessary equipment was selected. Based on The data obtained from six drillings in The area, the rezerve end over burden is calculated To be 259.358.40D tons and 15D.95D.0DD m, respectively. The proposed salt production is 1.2DD.DDD tons/year. After the data was carefully analysed, the use of three loaders with 3.5 m capacity and ten trucks with a capacity of 35 tons to remove the Dverburdenlayer and the use of two loaders and eight trucks with the same respective capacities for the salt production were proposed. It is thought that the oppropriate number of injection dril ling would be sufficient tD prevent the possible floading from Delice River. It should, however, be noted that the solution mining would be an alternative to open pit mining for this particular case if the developing economical and technical conditions of Turkey were considered.