Farklı tür fitoplanktonla beslenen jumbo karidesi (Penaeus semisulcatus De Hann, 1844) larvalarının postlarval evreye kadar olan büyüme ve yaşama oranlarının karşılaştırılması
Comparison of survival and growth rates of jumbo shrimp (Penaeus semisulcatus) fed with different species of phytoplankton up to the postlarval stage
- Tez No: 169908
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÖKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET FARKLI TÜR FİTOPLANKTONLA BESLENEN JUMBO KARİDESİ (Penaeus semisulcatus De Hann, 1844) LARVALARININ POSTLARVAL EVREYE KADAR OLAN BÜYÜME VE YAŞAMA ORANLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet GÖKOĞLU Nisan 2005, 74 Sayfa Araştırmamızda farklı tür fitoplanktonla beslenen Penaeus semisulcatus larvalarının büyüme ve yaşama oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Denemede karides larva üretiminde tercih edilen alg türleri arasından Phaeodactylum tricornatum, Tetraselmis suecica, Nannochloropsis oculata, Chaetoceros sp., Isochrosis galbana (Tahitian) seçilmiştir. Protozoea 3 döneminden itibaren ise tüm gruplara fitoplanktona ilave olarak Artemia sp. verilmiştir. Çalışmamız ortalama 24.5±1°C sıcaklık ve %o36±1 tuzluluk değerlerinde sürdürülmüştür. Araştırma sonunda karides larvaları T (Tetraselmis suecica) grubunda, P (Phaeodactylum tricornatum) grubunda ve C (Chaetoceros sp) grubunda PL1 evresine ulaşmışlardır. Bu gruplar arasında da en yüksek yaşama oranı T grubunda bulunmuştur (P>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF SURVIVAL AND GROWTH RATES OF JUMBO SHRIMP (Penaeus semisulcatus) FED WITH DIFFERENT SPECIES OF PHYTOPLANKTON UP TO THE POSTLARVAL STAGE Yasemin KAYA M. Sc. Thesis, Department of Aquatic Engineering Adviser: Asst. Prof.Dr. Mehmet GÖKO?LU April 2005, 74 Pages The aim of this study is to compare the survival and growth rates of Penaeus semisulcatus fed with different species of phytoplankton. Phaeodactylum tricornatum, Tetraselmis suecica, Nannochloropsis oculata, Chaetoceros sp., Isochrosis galbana (Tahitian) were selected from the algae species which are preferred for the feeding of shrimp larvae. In addition to phytoplankton, Artemia sp. was given to all group larvae from the protozoea 3 stage on. The research was conducted at 24.5±1 °C temperature and %o36 salinity. At the end of the study, the shrimp larvae fed with T {Tetraselmis suecica), P (Phaeodactylum tricornatum) and C (Chaetoceros sp.) groups reached to the PL1 stage. The highest survival rate were found in T than P and C groups (P>0.05).