Tarımsal mekanizasyon işlemlerinde oluşan gürültü düzeylerinin belirlenmesi ve ergonomik değerlendirme
Determination of the noise levels in the agricultural mechanization operations and ergonomic evaluation
- Tez No: 169933
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETH. Atıl KAMER KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM MAKİNALARI ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET TARIMSAL MEKANİZASYON İŞLEMLERİNDE OLUŞAN GÜRÜLTÜ DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ VE ERGONOMİK DEĞERLENDİRME H. ATIL KAMER DANIŞMAN: Yrd. Doç. Dr. Ali AYBEK Yıl:2005, Sayfa: 51 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ali AYBEK Yrd. Doç. Dr. Selçuk ARSLAN Yrd. Doç. Dr. Musa GÖĞEBAKAN Bu araştırmada makineli tarımsal işlemler sırasında ortaya çıkan ses basınç düzeyleri ve eşdeğer ses düzeylerinin belirlenmesi ve analizi amaçlanmıştır. Gürültü düzeyleri, her makineli işlem için kabinsiz, sonradan takılan kabinli ve orijinal kabinli traktörler ve biçerdöverler üzerinde ayrı ayrı ölçülmüştür. Ele alman tarım iş makineleri pulluk, kültivatör, toprak frezesi, alet kombinasyonu (tırmık+merdane), mekanik ekim makinesi, pnömatik ekim makinesi, çapa kültivatörü, ilaçlama makinesi, gübreleme makinesi, tamburlu biçme makinesi, balya makinesi ve silaj makineleridir. Çalışmada, sürücü kulak düzeyinde 1/1 oktav bandı merkez frekanslarında (31.5 - 8000 Hz) oluşan ortalama ses basınç düzeyleri (dB) ve ortalama eşdeğer ses düzeyleri (dBA) ölçülmüş, ayrı ayrı varyans analizleri yapılmıştır. Ortalamaların çoklu karşılaştırması için Tukey testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT H. Atıl KAMER KAHRAMANMARAŞ SUTCU IMAM UNIVERSITY DEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES MSc THESIS ABSTRACT DETERMINATION OF THE NOISE LEVELS IN THE AGRICULTURAL MECHANIZATION OPERATIONS AND ERGONOMIC EVALUATION H. ATIL KAMER Supervisor: Assistant Prof. Dr. Ali AYBEK Year: 2005, Pages: 51 Jury: Asst. Prof. Ali AYBEK Asst. Prof. Selçuk ARSLAN Asst. Prof. Musa GÖ?EBAKAN The objective of this study was to measure and analyse the sound exposure levels and equivalent sound levels during various agricultural machine operations. The measurements were taken at tractors and combine harvesters without cabins, with field-installed cabins, and with original cabins. The measurements consisted of tractor operations with the following machines: ploughs, cultivators, top soil cultivators, rotary tillers, tool combinations (harrow + roller), mechanical drills, pneumatic drills, chemical applicators, fertilizer applicators, drum mowers, balers, and silage machines. Average exposure levels (dB) and average equivalent sound levels (dBA) were measured near the operators at ear height at frequencies from 31.5 to 8000 Hz using filter sets of 1/1 octave contained in the measuring device, and variance analyses were done separately. Tukey test was used for multiple mean comparisons.