Menteş (Adana-İmamoğlu) Hidroelektrik Santrali jeolojik-jeoteknik incelemesi
The geological-geotechnical investigation of the Menteş (Adana-İmamoğlu) Hydroelectric Power Plant
  1. Tez No: 169937
  2. Yazar: AYHAN AFŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ MENTEŞ (ADANA- İMAMOĞLU) HİDROELEKTRİK SANTRALİ JEOLOJİK - JEOTEKNİK İNCELEMESİ Ayhan AFŞİN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Hasan ÇETİN Yıl: 2005 Sayfa: 56 Jüri : Doç. Dr. Hasan ÇETİN Doç. Dr. Mustafa LAMAN Yrd. Doç. Dr. Hakan GÜNEYLİ Menteş Hidroelektrik Santrali Projesi Seyhan Nehri üzerinde, Catalan Barajının membasında, yapımı planlama aşamasında olan Yedigöze Barajının mansabında yer almaktadır. Bu çalışma Menteş HES projesinin inşaat alanının jeolojik durumu ve inşaat alanının jeoteknik özelliklerini tespit amacıyla yapılmıştır. Regülatör yeri ve göl alanında çökel kayaçlar bulunmaktadır. Çökel kayaçlar, Miyosen yaşlı kumtaşı ara katkılı kiltaşı-marn'dan oluşan Cingöz formasyonudur. Plio-Kuvaterner yaşlı taraça konglomeraları ise vadinin her iki yakasında yer almakta ve Seyhan nehir yatağı ise genç alüvyondan oluşmuştur. Regülatör, alüvyon üzerine oturacaktır. Alüvyon çok sıkı ve geçirgendir. Santral yeri sol sahilde doğrudan kiltaşı-marn'dan oluşan Cingöz formasyonu üzerine oturacaktır. Yapılan çalışma ile regülatör ve santral yerleri için taşıma gücü değerleri ve geçirimlilikler ile ilgili çözüm önerileri sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Hydro elektrik santralı, taşıma gücü, permeabilite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE GEOLOGİCAL - GEOTECHNICAL INVESTIGATION OF THE MENTEŞ (ADANA- İMAMO?LU) HYDROELECTRIC POWER PLANT Ayhan AFŞİN DEPARTMENT OF GEOLOGY INSTITUE OF NATURAL AND APPLHED SCIENCES ÇUKUROVA UNUVERSITY Super visor : Doç. Dr. Hasan ÇETİN Year: 2005 Pages : 56 Jury : Doç. Dr. Hasan ÇETİN Doç. Dr. Mustafa LAMAN Asist. Prof. Dr. Hakan GÜNEYLİ The Menteş Hydrolic Power Plant project is located on the Seyhan river, up stream of Catalan Dam and downstream of Yedigöze dam which is at the stage of plannig now. The aim of this study is to investigate the geological and geotechnical properties area that will the dam be constructed an. Sedimentary rocks covers all of the both reservoir and power plant areas. Sedimentary rocks mat is named as Cingöz formation Power Plant are composed of marl with sandstone intercalation and are Miocene age. Plio-Quaterner age terrace konglomerate is seen in the river bed. The foundation of diversion weir will be situated on the alluvium. This alluvium exhibits very dense and also very permeable character. The foundation of power plant will be placed at the left side of the river and the foundation rocks are composed of claystone-sandstone intercalation named as Cingöz formation. The allowable bearing capacity values for both foundations and also permeabilities are evaluated in the content of this study. Key Words : Hydro Electric Power Plant, Bearing Capacity, Permeability. II