Çukurova Bölgesi'nde Çakal kavunu (Cucumis melo Var. Agrestis naudin) ve Tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L.)'nın yaygınlık, yoğunluk ve mücadelesi üzerine araştırmalar
Investigations on density and frequency of Field muskmelon (Cucumis melo Var. Agrestis naudin) and field bindweed (Convolvulus arvensis L.) and their control methods
  1. Tez No: 557953
  2. Yazar: HALİL HİKMET KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜREMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çukurova bölgesinde 2017 yılında çakal kavunu (Cucumis melo L. var. agrestis Naudin, CUCME) ve tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L., CONAR)'nın, yaygınlıkları ve yoğunluklarını belirlenmesinin amaçlandığı çalışmalar 73 survey noktasında yapılmıştır. Ayrıca, bu yabancı otlara karşı mücadele çalışmaları Adana'nın İmamoğlu ilçesine bağlı Ayvalı ve Menteş köylerinde mısır tarlalarında yapılmıştır. Bu amaçla çıkış öncesi: Isoxaflutole + Thiencarbazone-Methyl + Cyprosulfamide (ISTC, 30 ml/da), S-Metolachlor + Terbuthylazine (SMTE, 500 ml/da), Dimethenamid-P + Terbuthylazine (DPTR, 300 ml/da), çıkış sonrası: Dicamba + Tritosulfuron (DITR, 25 ml/da), Mesotrione + Nicosulfuron (MENI, 200 ml/da), Foramsulfuron (FORA, 200 ml/da), Nicosulfuron (NICO, 125 ml/da) ve Çapa (ÇAPA) uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Çukurova bölgesindeki çakal kavununun ve tarla sarmaşığının rastlanma sıklıkları, sırasıyla: % 61.6 ve % 45.2 olarak, yoğunlukları ise: 0.724 bitki/m2 ve 0.393 bitki/m2 olarak hesaplanmıştır. CUCME ve CONAR'a karşı kullanılan mücadele yöntemlerinin Ayvalı ve Menteş köylerindeki uygulanmalarından elde edilen sonuçları ve bunların ortalamaları, sırasıyla; CUCME için: ISTC (% 91.5, 81.8 ve 86.6), SMTE (% 91.5, 91.5 ve 86.7), DPTR (% 75.8, 58.0 ve 66.9), DITR (% 74.3, 69.5 ve 71.9), MENI (% 91.5, 87.5 ve 89.5), FORA (% 67.5, 54.0 ve 60.1), NICO (% 72.5, 54.0 ve 63.1), ÇAPA (% 74.8, 87.5 ve 81.1)'dır. CONAR için ise ISTC (% 60.5, 54.8 ve 57.6), SMTE (% 68.3, 65.0 ve 66.6), DPTR (% 50.8, 48.5 ve 49.6), DITR (% 35.3, 32.3 ve 33.8), MENI (% 58.5, 65.0 ve 61.8), FORA (% 31.8, 32.3 ve 32.0), NICO (% 35.3, 32.3 ve 33.8), ÇAPA (% 62.0, 70.8 ve 66.4)'dır.
Özet (Çeviri)
The studies which were aimed to determine the frequency and densities of field muskmelon (Cucumis melo L. var. agrestis Naudin, CUCME) and field bindweed (Convolvulus arvensis L., CONAR) in the Çukurova region in 2017 were conducted in 73 survey points. In addition, the control studies against these weeds was carried out in corn fields in Ayvalı and Menteş villages of İmamoğlu district of Adana province. In this study, as pre-emergence: Isoxaflutole + Thiencarbazone-Methyl + Cyprosulfamide (ISTC, 300 ml/ha), S-Metolachlor + Terbuthylazine (SMTE, 5000 ml/ha), Dimethenamid-P + Terbuthylazine (DPTR, 3000 ml/ha), as post emergence: Dicamba + Tritosulfuron (DITR, 250 ml/ha), Mesotrione + Nicosulfuron (MENI, 2000 ml/ha), Foramsulfuron (FORA, 2000 ml/ha), Nicosulfuron (NICO, 1250 ml/ha) and hand hoeing (ÇAPA) applications were carried out. In this study, the frequency of the field muskmelon and field bindweed in the Çukurova region were found to be 61.6 and 45.2%, respectively and their density was calculated as 0.724 and 0.393 plant/m2. The results obtained from the applications of the control methods used against CUCME and CONAR in the Ayvalı and Menteş villages and their averages, respectively, are; For CUCME: ISTC (91.5, 81.8 and 86.6%), SMTE (91.5, 91.5 and 86.7%), DPTR (75.8, 58.0 and 66.9%), DITR (74.3, 69.5 and 71.9%), MENI (91.5, 87.5 and 89.5%), FORA (67.5, 54.0 and 60.1%), NICO (72.5, 54.0 and 63.1%), ÇAPA (74.8, 87.5 and 81.1%). For CONAR: ISTC (60.5, 54.8 and 57.6%), SMTE (68.3, 65.0 and 66.6%), DPTR (50.8, 48.5 and 49.6%), DITR (35.3, 32.3 and 33.8%), MENI (58.5, 65.0 and 61.8%), FORA (31.8, 32.3 and 32.0%), NICO (35.3, 32.3 and 33.8%), ÇAPA (62.0, 70.8 and 66.4%).