Toprak nem ve kil kapsamının yüzey akış ve erozyon üzerine etkisi
The effect of soil moisture and clay content on runoff and erosion
- Tez No: 169991
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÇANGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOPRAK NEM VE KİL KAPSAMININ YÜZEY AKIŞ VE EROZYON ÜZERİNE ETKİSİ Emel ÖKTEN Ankara Üniversitesi Feri Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa R. ÇANGA Bu çalışmada toprak nem ve kil kapsamının yüzey akış ve erozyon üzerine etkileri araştırılmıştır. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Kule ve Çiftlik Serisi (Aridisol, (Calciorthid ) toprak örnekleri kullanılmıştır. Yapay yağmurlama aleti kullanılarak hava kuru, tarla kapasitesinin %50'si ve tarla kapasitesi düzeyinde nem kapsayan toprak örnekleri, 45 mm.saaf ' şiddette bir saat süreli üç yapay yağmurlamaya tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, Çiftlik ve Kule serilerinde zamanın fonksiyonu olarak, tarla kapasitesinin %50'si ve tarla kapasitesindeki yüzey akışı sonucu meydana gelen toprak kaybı önce bir miktar artmış daha sonra azalmıştır. Her iki seride tarla kapasitesi toprak örneklerindeki yağmurlama uygulamasında, toprak kaybı ve yüzey akış değerleri diğer nem düzeylerinden daha fazla olmuştur. 2005, 84 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Yüzey akış, erozyon, önceki nem kapsamı, yapay yağmurlayıcı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF SOIL MOISTURE AND CLAY CONTENT ON RUNOFF AND EROSION Emel ÖKTEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Mustafa R. ÇANGA In this study, the effect of antecedent soil moisture and clay content on runoff and erosion has been investigated. Soil samples were taken from Kule and Çiftlik series (Aridisol - typical Calciorthid ) of the Research and Experimental Farm of Agricultural Faculty of Ankara University. Using a rainfall simulator, soils at the moisture content of air dry, 50 percent of field capacity and field capacity were subjected to three simulated rainfalls with an intensity of 45 mm. h"1 during one hour. As a result, it was found that in the series of Kule and Çiftlik as a function of time, at the 50 percent of field capacity and field capacity the amount of soil losses with runoff were increased and thereafter were decreased. For both series, application of the simulated rainfall at the field capacity moisture level have caused more runoff and soil losses. 2005, 84 pages Key Words : Runoff, erosion, antecedent water content, rainfall simulator