Farklı sulama yöntemlerinin topraktaki amonyum ve nitrat azotu kapsamına etkileri
Effect of different irrigation methods on soil nitrate and ammonium contents
- Tez No: 169992
- Danışmanlar: PROF.DR. SADIK USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI SULAMA YÖNTEMLERİNİN, TOPRAKTAKİ AMONYUM VE NİTRAT AZOTU KAPSAMINA ETKİLERİ Gürkan ÖZÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Sadık USTA Bu çalışmayla, farklı sulama yöntemlerinin topraktaki amonyum ve nitrat azotunun etkili kök bölgesindeki hareketine ve yıkanmasına etkisi araştırılmıştır. Etkili kök bölgesinden bitki gelişimi boyunca (0-20), (20,40), (40-60), (60-80) cm derinliklerinden alınan örneklerin analize tabii tutulması ile deneme parsellerindeki amonyum ve nitrat varlığı takip edilmiştir. Damla, karık ve yağmurlama sulama yöntemlerinin kök bölgesindeki amonyum -nitrat hareketlerine etkisi birbirinden farklı bulunmamıştır.Bu benzerliğin sebebi verilen su miktarlarının birbirine yakın değerlerde olmasına bağlanmıştır. Denememizde gübreleme, ekim ile birlikte tek seferde yapılmış ve ilk sulamalarla azot kaybının fazla miktarda gerçekleştiği görülmüştür.Sulu tarım alanlarında azot kaybının fazla olduğu gözlemlenmiş ve kaybın önlenmesi amacıyla azotlu gübrelemenin mümkün olduğunca parçalara ayrılarak ve bitki azot alımının en fazla olduğu dönemlerde yapılması önerilmiştir. 2005, Sayfa:62 ANAHTAR KELİMELER: Yağmurlama sulama, damla sulama, amonyum, nitrat, yıkanma İ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF DIFFERENT IRRIGATION METHODS ON SOIL NITRATE AND AMMONIUM CONTENTS Gürkan ÖZÇELİK Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor: Prof. Dr. Sadık USTA In this study, the effect of irrigation methods were investigeted on activity and leaching of soil ammonium and nitrate of nitrogen in the root zone. Existence of ammonium and nitrate in experimental parcels were followed by analysed of samples which taken from effective root zone ((0-20), (20,40), (40- 60), (60-80) cm in depth, during plant growing period. The effect of drip, furrow and sprinkler irrigation methods on ammonium and nitrate activity at root zone were not found significant.lt is because of that given irrigation water quantities were nearly same each other. In this study total amount of fertilizer distributed on the surface in one time and trough the first irrigation application more of them were leached.To percent the leaching nitrogen from the upper part of the root zone, it is recommented to give the total amount in time period. 2005, Pages:62 KEY WORDS:Springler irrigation, drip irrigation,furrow, irrigation, ammonium, nitrate, leaching 11