Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen preterm bebeklerde metabolik kemik hastalığı gelişimi ve neden olan faktörlerin retrospektif incelenmesi
Development of metabolic bone disease and contributing factors in preterm infants in the neonatal intensive care unit: A retrospective study
- Tez No: 872860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ: Metabolik kemik hastalığı (MKH), kemik mineralizasyonunun gestasyonel yaş ve doğum ağırlığına göre beklenenden düşük olmasıdır. Düşük gebelik haftası, düşük doğum ağırlığı, uzun süreli diüretik veya deksametazon benzeri ilaç kullanımı, eşlik eden bronkopulmoner displazi (BPD), nekrotizan enterokolit (NEK) gibi komorbiditeler ve uzun süreli total parenteral beslenme (TPB) bildirilen başlıca risk faktörlerindendir. Hastalığın tarama ve tanısı için kesin bir belirtecin olmaması nedeniyle sıklığı hakkında net bir veri bulunmamaktadır. Yenidoğan alanındaki tüm gelişmelere rağmen MKH önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Çalışmamızdaki amacımız hastanemiz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) en az 4 hafta takip edilen 32 gestasyon haftasından önce ve 1500 gramın altında doğan bebeklerdeki MKH gelişimine neden olabilecek faktörlerin ve tanısında yardımcı olacak ölçütlerin ortaya konulmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi YYBÜ'de 2018–2022 yılları arasında 32 gestasyon haftasından önce doğan ve/veya doğum ağırlığı 4 hafta izlemine devam edilen 165 olgu dahil edilmiştir. Bebeğe ve anneye ait demografik ve klinik bilgilerin yanı sıra MKH açısından postnatal 1., 2., 3., 4. haftalarda alınan serum ALP, kalsiyum ve fosfor değerleri kaydedilmiştir. Postnatal 4-6. haftalarda çekilen el bilek grafileri radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek osteopeni bulguları açısından evrelendirilmiştir. Biyokimyasal MKH (BMKH), 4. haftada bakılan serum ALP seviyesinin 500 IU/L'nin üzerinde saptanması olarak tanımlanmıştır. Radyolog tarafından el bileği grafisinde osteopeni bulguları olan bebekler ise radyolojik metabolik kemik hastalığı (RMKH) olarak kabul edilmiştir. Biyokimyasal MKH ve RMKH olan ve olmayan bebekler istatistiksel olarak kıyaslanmış ve MKH ile ilişkili risk faktörleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda hastaların %49,1'i (n=81) kız, %50,9'u (n=84) erkek olarak dağılım gösterdi. Olguların %13,3'ünde (n=22) BMKH, %43,3'ünde (n=58) RMKH, saptandı. Ortalama gestasyon yaşları ve tartıları sırasıyla 28,75±2,54 hafta ve 1146,27±339,79 gram olarak bulundu. Hastaların 1. dakika ortanca APGAR skoru 6 [5-7], xiii 5. dakika ortanca APGAR skoru 7 [6-8] olarak saptandı. Biyokimyasal MKH tanısı alan hastaların gestasyon yaşları, doğum ağırlıkları, 1. ve 5. dakika APGAR skorları BMKH tanısı almayanlara göre daha düşük saptandı (p14 gün mekanik ventilasyon ihtiyacı oranı ve kronik akciğer hastalığı sıklığı daha yüksek bulundu (p=0,027, p=0,003). Biyokimyasal MKH olgularında hem hemodinamik anlamlı patent duktus arteriyozis (PDA) (p=0,020), hem de PDA nedeniyle cerrahi girişim ihtiyacı sıklığının (p=0,029) yüksek olduğu görüldü. Biyokimyasal MKH olan hastaların hastane yatış süresinin daha uzun olduğu saptandı (p=0,049), enteral beslenmeye geçişin daha geç ve total parenteral beslenme (TPB) süresinin daha uzun (p=0,002) olduğu saptandı. Gruplar arasındaki haftalık kalsiyum düzeylerinde anlamlı bir fark saptanmazken (p>0,05), BMKH gelişen olguların postnatal 2., 3., 4.
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolic bone disease (MBD) is characterized by bone mineralization that is lower than expected for gestational age and birth weight. Major risk factors include low gestational age, low birth weight, prolonged use of diuretics or medications such as dexamethasone, coexisting conditions like bronchopulmonary dysplasia (BPD) and necrotizing enterocolitis (NEC), and prolonged total parenteral nutrition (TPN). Due to the absence of a definitive marker for the screening and diagnosis of the disease, its exact prevalence is not well known. Despite all advancements in the field of neonatology, MBD remains a significant issue. The aim of our study is to identify factors that may contribute to the development of MBD and to establish criteria that could aid in its diagnosis in infants born before 32 weeks of gestation and weighing less than 1500 grams, who have been followed for at least 4 weeks in the neonatal intensive care unit (NICU) of our hospital. Materials and Methods: The study included 165 cases who were born before 32 weeks of gestation and/or had a birth weight below 1500 grams, and who were followed for more than 4 weeks in the NICU of Istanbul Training and Research Hospital between 2018 and 2022. Demographic and clinical information pertaining to the infants and their mothers, as well as serum ALP, calcium, and phosphorus levels recorded at the 1st, 2nd, 3rd, and 4th postnatal weeks, were documented for the assessment of MBD. Hand-wrist radiographs taken during the 4th to 6th postnatal weeks were evaluated by a radiology specialist and staged for signs of osteopenia. Biochemical MBD was defined as a serum ALP level >500 IU/L at the 4th postnatal week. Infants with osteopenia findings on hand-wrist radiographs were classified as having radiological MBD. Infants with and without biochemical and radiological MBD were statistically compared, and risk factors associated with MBD were investigated. Results: In our study, 49.1% (n=81) of the patients were female, and 50.9% (n=84) were male. Biochemical MBD was detected in 13.3% (n=22) of the cases, and radiological metabolic bone disease (RMBD) in 43.3% (n=58). The mean gestational age and weight of the patients were found to be 28.75±2.54 weeks and 1146.27±339.79 grams, respectively. The median APGAR scores at 1 and 5 minutes were 6 [5-7] and 7 [6-8], respectively. The xvi gestational ages, birth weights, and 1st and 5th minute APGAR scores of the patients diagnosed with BMBD were significantly lower than those without BMBD (p14 days and the incidence of chronic lung disease were found to be higher (p=0.027, p=0.003). In patients with BMBD, both the incidence of hemodynamically significant PDA (p=0.020) and the frequency of requiring surgical intervention due to PDA (p=0.029) were higher. The hospital stay was found to be longer in patients with BMBD (p=0.049). In the BMBD group, the transition to enteral feeding was delayed, and the duration of TPN was longer (p=0.002).