Normal ve yalancı ana arıların ürettikleri erkek arıların çeşitli özellikleri
Various characteristics drone honey bees produced by mated queens and laying workers
  1. Tez No: 170035
  2. Yazar: YÜCEL SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN FIRATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NORMAL VE YALANCI ANA ARILARIN ÜRETTİKLERİ ERKEK ARILARIN ÇEŞİTLİ ÖZELLİKLERİ Yücel SAYGI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Çetin FIRATLI Bu çalışmada, normal ve yalancı ana anlı kolonilerin üretmiş olduğu erkek anların (NAE ve YAE gruplarının); cinsel olgunluk yaşı, cinsel olgunluktaki canlı ağırlıkları, uçuş eğilimleri, üretmiş oldukları semenin hacmi, sperm sayısı, dölleme yeteneği, hareketliliği ve canlı-ölü oranı karşılaştırılmıştır. Araştırmada ikisi ana ansız bırakılmış, diğer ikisi ana anlı olmak üzere Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi anlığından rasgele seçilmiş eşit güçte 4 adet bal ansı (Apis mellifera L.) kolonisinde yetiştirilen toplam 800 (4x200) adet erkek an ile 14 adet kız kardeş ana an kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis VARIOUS CHARACTERISTICS OF DRONE HONEY BEES PRODUCED BY MATED QUEENS AND LAYING WORKERS Yücel SAYGI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr.A.Cetin FIRATLI Age at sexual maturity, live weights at sexual maturity, tendency of flying, volume of semen produced, number of sperm, insemination ability, mobility and mortality rates of sperm of drones produced by normal and laying worker colonies were compared. In this study, 800 drones (4x200) and 14 sister queens reared in randomly selected and rearranged 4 bee colonies {Apis mellifera I.) located at the Apiary of Department of Animal Science of Agriculture Faculty in Ankara 2 of which with laying workers and the other 2 with normal queens were used.