Kastamonu tarihi kent merkezinin peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
The investigation directed to Kastamonu historical city center according to landscape architecture
- Tez No: 170039
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KASTAMONU TARÎHİ KENT MERKEZİ'NÎN PEYZAJ MİMARLIĞI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Sibel BAKIRCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Murat Ertuğrul YAZGAN Uygarlıkların içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik koşulların yamsıra bölgenin iklim şartlan da uyguarlığın yapılanma şeklini etkilemektedir. Bu uygarlıklardan kalan kültürel miras çevresiyle bir bütün olarak ele alınmalıdır. Pek çok uygarlığın yer aldığı Anadolu, zengin kültürel mirasıyla gelecek nesillere bıraktığı kültür zenginliğinin yanısıra büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Bu sorumluluğun büyük bölümünü koruma ve sürdürülebilirlik oluşturmaktadır. Kültürel mirasın korunması ve sürdürülebilirliği belirli disiplin içerisinde gerçekleştirilmelidir. İncelenen kültürel varlığın tarihi ve orjinal dokusu bozulmadan gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmanın amacı; Anadolu'daki eski yerleşim birimlerinden olan“Kastamonu Tarihi Kent Merkezi”nin Peyzaj Mimarlığı açısından değerlendirilmesi, mevcut durumun incelenmesi, koruma, yenileme, kentsel tasarım ve sürdürülebilirlik üzerine yapılabilecek çalışmaları kapsamaktadır. Bu amaçla kent merkezinin önemli meydanlarından olan Cumhuriyet Meydanı 'nın tarihi dokusu bozulmadan yapılabilecek bir kentsel tasarım projesi hazırlanmıştır. Koruma ve sürdürülebilirlik üzerine temel kavramlar verilmiş, karşılaşılan sorunlara değinilerek, öneriler getirilmiştir. 2005, 128 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kentsel ve Arkeolojik Sit Alanı, tarihi konaklar, kentsel yenileme, kentsel koruma, tarihi çevre
Özet (Çeviri)
ABSRACT Master Thesis THE INVESTIGATION DIRECTED TO KASTAMONU HISTORICAL CITY CENTER ACCORDING TO LANDSCAPE ARCHITECTURE. Sibel BAKIRCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Murat Ertuğrul YAZGAN By the social and economic conditions of civilizations, the climate conditions are effecting the formation shape of civilization too. The remaning culturel inheritance from these civilizations should be taken up as a whole Anatolia in which lots of civilization exist, whith the rich culturel inheritance to leave the next generations, gives the big responsibility. The protection and sustainability are the big part of this responsibility. The protection and sustainability of this culturel inheritance should be done in a determinate discipline. The studies should be done without its historical and orginal texture of the investigated culturel existance. The aim of this study;“Kastamonu Historical City Center which is the old settlement unit, includes evalute from the Landscape Architecture”, investigate the present case, protection, renovation, urban design and the studies of the sustainability. By this aim, it was designed“The Cumhuriyet Outside Area's Urban Design Project”which is the most importand outside area of city center, without done its historical texture. There were given the basic concepts over the protection and sustainability, refered to the meeting problems and put forward to the suggestions. 2005, 128 pages Key Words : Urban and Archaeological Sit Area, historical mansions, urban renovation, urban protection, historical environment