Karesel diskriminant analizi ve hata oranları tahmini
Quadratic discriminant analysis and error rates estimation
  1. Tez No: 170054
  2. Yazar: SERPİL ÖZLEM AKBABA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARESEL DİSKRİMİNANT ANALİZİ VE HATA ORANLARI TAHMİNÎ Serpil Özlem AKBABA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Cemal ATAKAN Diskriminant analizi, üzerinde ölçüm yapılan bir birimi, bilinen ancak farklı olan gruplardan (kitlelerden) birine atanmasını gerçekleştiren istatistiksel bir tekniktir. Atama işlemi yapılırken birim, gerçek kitlesinden farklı bir kitleye atandığında bir hata yapılmış olur. Bu hataya, hata oram veya hatalı sınıflandırma olasılığı denmektedir. Diskriminant analizinde amaç, atama işlemini rninimum hatayla yapmaktır. Diskriminant analizi genelde örneklemlerin alındığı kitlelerin dağılımının normal ve varyanslarının eşitliği varsayımları altında yapılmaktadır. Bu varsayımlar altoda elde edilen diskriminant fonksiyonuna, lineer diskriminant fonksiyonu denmektedir. Ancak kitlelerin varyanslarının eşitliği varsayımı bozulduğunda lineer diskriminant fonksiyonu yerine, karesel diskriminant fonksiyonu elde edilir. Bu çalışmada karesel diskriminant fonksiyonuna bağlı sınıflandırma ve hata oranlan üzerinde durulmaktadır. 2005, 65 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Diskriminant analizi, karesel diskriminant analizi, hata oram
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis QUADRATIC DISCRIMINANT ANALYSIS AND ERROR RATES ESTIMATION Serpil özlem AKBABA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Asst. Prof. Dr. Cemal AT AKAN Discriminant analysis is a statistical technique that requires assignment of a unit which is being measured to a known but different population. As the assignment process is being done, there will be an error due to assignment of the unit to a population different than its own. This error is called error rate or probablity of misclassificarion. The purpose of discriminant analysis is to do this assignment with a minimal error. Generally, discrimination is analyzed by assuming that the populations which samples are taken from have a normal distribution and their variances are equal. A function of discrimination obtained under these assumptions is called a linear discrimination function. If the equality of variances is not satisfied then the linear discrimination function becomes a quadratic discrimination function. In this paper, classification and error rate depending on quadratic discriminant function is studied. 2005, 65 pages KEY WORDS : Discriminant analysis, quadratic discriminant analysis, error rate