Kripta-fosfazen türevlerinin sentezi
Synthesis of crypta-phosphazene derivatives
- Tez No: 170063
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KRİPTA-FOSFAZEN TÜREVLERİNİN SENTEZİ Nuran GÜRÜN ASMAFİLİZ Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Zeynel KILIÇ Bu çalışmada, ilk olarak iki farklı dialdehit bileşiği (2 ve 3) sentezlendi. Dialdehit bileşiklerinin alifatik aminlerle olan reaksiyonları sonucunda dibenzo-diaza-taç eterler (5-7) elde edildi. Aynca, benzaldehitin etilendiamin ile etkileştirilmesiyle diamin podand(l) bileşiği sentezlendi. Daha sonra diaminlerin trimer, N3P3Cİ6, (1:1) ile THF ortamında olan reaksiyonları ile kısmen sübstitüe fosfazen bileşikleri (8, 10, 12,13), bileşik (8) ve (10)'un pirolidin ile etkil estirilmesi sonucunda ise bileşik (9) ve (11) elde edildi. Dibenzo-diaza-taç-eter bileşiklerinin (5 ve 7) 3:1 oranında trimer ile THF-toluen veya toluen ortamında gerçekleştirilen reaksiyonları sonucunda spiro-spiro ve spiro- ansa ditopik-kripta fosfazen türevleri (14-16) sentezlendi. Monotopik ve ditopik bütün kripta-fosfazen bileşiklerinin yapılan X-ışmlan kristallografi yöntemi ile aydınlatıldı. 31P-NMR spektrumlan ile ditopik apjro-awsa-kripta-fosfazen türevinin ve monotopik kripta fosfazen bileşiklerinin hepsinin anizokronik özellik gösterdiği, iki ditopik fosfazen bileşiğinin ise bu özelliği göstermediği belirlendi. Sentezlenen bileşiklerin (5-16) yapılan element analizi, FTIR,ıH-13Cve 3IP-NMR, MS, HETCOR VE COSY spektrumları verilerinden faydalanılarak aydınlatıldı. 2005, 202 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Fosfazenler, kripta-fosfazenler, spiro- fosfazenler, anizokronizm, stereojenik azot atomları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS OF CRYPTA-PHOSPHAZENE DERIVATIVES Nuran GÜRÜN ASMAFİLİZ University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Zeynel KILIÇ In this study, two different dialdehydes (2 and 3) were prepared, firstly. The reactions of dialdehydes and benzaldehyde with aliphatic amines led to the formation of dibenzo- diazacrown ethers (5-7) and diamine podand(l), respectively. Partly-substituted phosphazene derivatives (8,10,12,13) were prepared by the reaction of diamines with trimer, N3P3Cİ6 (1:1) in THF. Pyrrolidine-substituted phosphazenes (9 and 11) have been obtained from the reactions of compound (8) and (10) with the excess of pyrrolidine, spiro-spiro and ^/ro-arasa-Ditopic-crypta-phosphazenes (14-16) were prepared by the reaction of diamines (5 and 7) with trimer (3:1) in THF-toluene mixture and toluene. The structures of monotopic and ditopic- crypta-phosphazenes have been examined crystallographically. The 31P-NMR spectra of compounds indicated that, all of the monotopic-crypta derivatives and only the jp/ro-arasa-crypta-phosphazene among the ditopic crypta-phosphazenes have anisochronism. The structures of the compounds (5-16) were elucidated with elemental analyses and spectroscopic (FTCR, MS, 'H-, 13C-, "P-NMR, HETCOR and COSY) techniques. 2005, 202 pages Key Words : Phosphazenes, crypta- phosphazenes, spiro- phosphazenes, anisochrony, stereogenic nitrogen atoms.