Madde kökü uzunluğunun madde istatistiklerine etkisi
  1. Tez No: 17007
  2. Yazar: İRFAN YURDABAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
iii ÖZET Bu araştırmada, madde kökü uzunluğunun madde istatistiklerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, Türkçe konu alanı için 14 davranış saptanmıştır. Bu davranışları ölçecek kökü uzun, orta uzun ve kısa uzunluktaki sorulan geliştirmek amacıyla, her uzunlukta denemelik üçer tane madde yazılmıştır. Yazılan bu maddelerin ön denemesi Malatya Fen Lisesinde yapılmıştır. Ön deneme sonuçlarından yararlanılarak her davranış için birer tane kökü uzun, orta uzun ve kısa uzunlukta maddeler seçilerek asıl denemeye konu olan test oluşturulmuş tur. Oluşturulan bu test 16.11.1990 tarihinde yine Malatya Fen Lisesi öğrencile rinden 135 kişilik bir gruba uygulanmıştır. Bu uygulamadan sonra elde edilen madde istatistiklerinden yararlanılarak toplam altı soruya cevap aranmıştır. Cevap aranan birinci alt problemde üç farklı uzunluktaki maddelerin güçlük indeksleri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, aynı davranışı yoklayan fakat, farklı kök uzunlukları olan maddelerin güçlük indeksleri farkları ortalaması arasındaki farkın manidarlığı test edilmiş, sonuçta bu farklar ortalaması arasında uzunluklardan birisi lehine 0.05 düzeyinde anlamlı derecede bir fark bulunamamış tır. İkinci alt problemde farklı uzunluktaki maddelerin ayırıcılık gücü indeksleri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, ayırıcılık gücü indekslerinin ortancaları belirlenmiş, belirlenen bu ortancalar Fisher'in z istatistiğine dönüştürü lerek aradaki fark test edilmiştir. Yapılan test işleminde kısa maddelerin ayırıcılık gücü ortancalarına ait z değeri ile uzun maddelerin ayıncılık gücü ortancalarına ait z değeri arasında uzun maddeler lehine 0.05 düzeyinde anlamlı derecede bir farklılık bulunmuştur. Araştırmanın üçüncü alt problemi için farklı uzunluktaki maddelerin güvenirlik ölçüleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Karşılaştırma işleminde güvenirlik ölçülerinin ortancalarından yararlanılmıştır. Bu ortancalar önce Fisher'in z istatistiğine dönüştürülmüş, sonra bu z değerleri z istatistiği ile testIV edilmiştir. Yapılan bu z testinde her üç uzunluktaki maddelerin ortancalarına ait z değerleri arasında 0.05 düzeyinde anlamlı derecede bir farklılık bulunama mıştır. Araştırmanın dördüncü alt probleminde farklı uzunluktaki maddelerin varyansları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İnceleme sonunda madde varyanslarının altısı arasında 0.05 düzeyinde anlamlı derecede fark bulunurken, diğer sekiz tanesi arasında anlamlı derecede fark bulunamamıştır.“Maddelerin şans başarısından arındırılmış güçlük indeksleri arasında anlamlı derecede bir fark var mıdır?”sorusu araştırmanın beşinci alt problemi için incelenmiştir. Bu amaçla, farklı uzunluktaki maddelerin şans başarısından arındırılmış madde güçlük indeksleri hesaplanmış, daha sonra bu indekslerin farklar ortalaması bulunmuştur. Bulunan bu farklar ortalamaları arasında farkın olup olmadığına bakılmak için t testine başvurulmuştur. Yapılan t testinde şans başarısından arındırılmış madde güçlük indekslerinin farklar ortalaması arasında uzunluklardan birisi lehine 0.05 düzeyinde anlamlı derecede bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmanın altıncı ve son alt probleminde üç farklı uzunluktaki maddelerin cevaplandırılma süreleri ortalaması karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, aynı davranış türünü yoklayan farklı uzunluktaki maddelerin ortalama cevaplama süreleri belirlenmiştir. Belirlenen bu ortalamalar arasında anlamlı derecede bir farklılığın olup olmadığına bakılmak için varyans analizi kullanılmış, varyans analizinin manidar bulunduğu durumlarda da farklılığın hangi uzunluktaki maddeler lehine olduğunu belirlemek için Sheffâ testi kullanılmıştır. Üç farklı uzunluktaki maddelerin cevaplandırılma süreleri ortalaması için yapılan varyans analizinde aradaki fark 0.05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Daha sonra yapılan t testinde kısa maddelerin cevaplandırma süreleri ortalaması ile uzun maddeleri cevaplandırma süreleri ortalaması arasında 0.05 düzeyinde anlamlı derecede bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research the effect of lengths of question roots on their statistical properties in constructing multiple-choice tests were investigated. To find out whether there were significant differences among the short, medium size and long question sentences of test roots, six subproblems were prepared and answered. For this purpose, a test with three different length of question roots was developed in order to measure 14 different behaviours with 42 multiple-choice items in Turkish Language and Literature classes and applied to Malatya Science High School students. After attempts to answer six subproblems of the main research question, following results were obtained. In the first subproblem to be answered, the difficulty indexes of short, medium and long types of question roots were compared. The significance of the differences between the mean of the relative difficulty index of questions of various length, which measures the same types of behaviours, were tested and finally no significant difference between these means were found at level 0.05. In the second part, the discrimination power index of short, medium and long types of question roots were compared. For this purpose, medians of discrimination power indexes of the test items were calculated and the differences between them were tested, by transforming these medians into Fisher's z statistics. It was found that there was a significant difference between the z of the short questions and the z of the long ones at level 0.05. For the third part, the reliability coefficients of these questions were compared. In this process the median of reliability coefficients were used, where they were first transformed into z and then tested with z method. No significant difference was found among these three z values atVI level 0.05. At the fourth subproblem, the variances of these question types of different length were compared. It was found that there was a significant difference among six of these variances at level 0.05, and no difference was found among eight of them at the end. The fifth part of this study dealt with the problem of differentiating the difficulty indexes of items which were eliminated from chance errors. For this purpose, the difficulty indexes of items eliminated from chance errors were calculated, and using these, the means of their differences were calculated. The t method was employed to determine whether there were any differences between them. As a result, no significant difference between these means were found at level 0.05. In the last subproblem, the means of the reply times of items differing in length were compared. For this purpose, the means of reply times to the questions which measure the same types of behaviours were determined, and analysis of variance was carried out to find out whether there was any significant difference between them. Scheffe test was used after this analysis to find out which type of items the difference was in favour of, where analysis of variance was meaningful. In the variance analysis for the means of reply times for these question types, there found to be a significant difference at level 0.05, and in the t method, a significant difference at level 0.05 was found between the means of the reply times for the short and long questions.