Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan hizmetiçi eğitim programlarının incelenmesi
- Tez No: 17008
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Araştırma, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Eğitim Merkezi Müdürlüğü 'nce, 1989 yılı içerisinde hazır lanan ve uygulanan Hizmetiçi Eğitim Programları 'nın çağdaş program geliştirme ilkeleri olan hedefler, davranışlar, içerik, eğitim ve sınama durumları, programı yürüten kişi lerin eğitim düzeyleri ve program için harcanan para yö nünden incelenmesinden oluşmaktadır. Veriler Eğitim Merkezi Müdür lüğü'nden sağlanan 1989 yılma ait Hizmetiçi Eğitim etkinliklerine ait dokümanlar aracılığı ile toplanmıştır. Hizmetiçi Eğitim Program ları 'nın hepsi ortak karakteristiklere sahip öğelerden meydana geldiği için araştırmada evren ve örneklem tayi nine gidilmemiştir. Araştırma sonunda kurumun Hizmetiçi Eğitim Program ları'nda; hedef ye davranışların, eğitim ve sınama durumlarının çağdaş program geliştirme ilkelerine uygun olarak hazırlanmadığı, içerik' in ise çok genel olarak uygun hazırlandığı, eğiticilerin öğretmenlik formasyonla rının bulunmadığı ve mezun oldukları okullar ile yürüttük leri dersler arasında direkt bir ilişki bulunmadığı, Hiz metiçi Eğitim etkinlikleri için ayrılan paranın çok yeter siz olduğu bulguları elde edilmiştir. - ii
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research include the contemporary curriculum development principles of inservice training program which is prepared and applied by The Social Services and Child Protection Agency, Training Center Directorate in 1989. These principles are objectives, behavioural objectives, content, learning and testin situations, the levels of staff who applied the program and future expenditure. The data have been collected from the documents of 1989 inservice training activities of Training Center Directorate. All of the Inservice Education Programs are formed by componats which have same characteristics so the population and the sampling group are the same at the research is not be appointed to. The results of the research, some principles of Inservice Training Programs of the Association are not prepared according to contemporary curriculum development principles which are objectives, behaviours, learning and testing situations. The content is appropriate to the Inservice Training Program. Educators haven't got any educational formation and there isn't a direct relation between their graduated schools and their present courses. In addition the allocated money for Inservice Education activities is very inadequate. - iii -