1989 yılı fen lisesi giriş sınavı sorularının psikometrik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 17009
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN AKHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Eğitimde ölçme ve değerlendirme bilim dalı, öğrenci başarısını ve yeteneklerini en iyi şekilde belirleyebilecek ölçme araçlarının hazırlanması, uygulanması ve geliştirilmesi üzerinde durmaktadır. Sınavların öğrenci başarısının belirlenmesindeki öneminin ortaya konması amacıyla 1989 Yılı Fen Lisesi Giriş Sınavı (FLGS)'nın psikometrik özellikleri incelenmiştir. Bu araştırmada, 1989 Yılı FLGS'da yer alan Test 1 ve Test 2'de bulunan maddelerin aşamalı sınıflaması ve bu testlerde bulunan çoktan seçmeli maddelerin psikometrik özellikleri incelenmiştir. Sözkonusu problem cümlesinin alt problemlerine ait bulgular şöyle özetlenmiştir. Araştırmanın birinci alt problemi, 1989 Yılı FLGS'da yer alan soruların aşamalı sınıflandırmanın hangi basamağında olduğuna ilişkindir. Üç uzmanın belirlemelerine göre, sınav sorularının bilişsel alanın bilgi, kavrama ve uygulama düzeylerinde yazıldığı belirlenmiştir. Türkçeden 16, Din Kültür ve Ahlak Bilgisinden 4 ve Fen Bilgisinden 30 sorunun yer aldığı Test 1'de bilgi basamağında 19, kavrama basamağında 16 ve uygulama basamağında 15 soru bulunmaktadır. Matematikten 40, Sosyal Bilgilerden 10 sorunun yer aldığı Test 2*de ise bilgi basamağında 7, kavrama basamağında 28 ve uygulama basamağında 15 soru yer almıştır. Soruların testte tesadüfi olarak dağıtıldığı, ortak köklü ve aynı konuya ait soruların biraraya getirildiği, ayrıca testlerin ilk sorularının kolay sorular olduğu görülmüştür. İkinci alt problemde, FLGS'nda yer alan doğru cevabı kesin ve tek olan maddeler ile bileşik cevaplı maddelerin ortalama güçlükleri, ayrıca kökü soru kipinde olan maddeler ile kökü olumsuz olan maddelerin ortalama güçlükleri karşılaştırılmıştır. Doğru cevabı kesin ve tek olan maddeler ile bileşik cevaplı maddelerin ortalama güçlükleri arasında, aynı şekilde kökü soru kipinde ve kökü olumsuz maddelerin ortalama güçlükleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. mIV Üçüncü alt problemde, FLGS'nda yer alan doğru cevabı kesin ve tek olan maddeler ile bileşik cevaplı maddelerin ayırıcılık güçlerinin medyan değerleri, ayrıca kökü soru kipinde olan maddeler ile kökü olumsuz olan maddelerin ayırıcılık güçlerinin medyan değerleri arasındaki farkın anlamlılığı test edilmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda, doğru cevabı kesin ve tek olan maddeler ile bileşik cevaplı maddelerin ayırıcılıkları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Diğer bir sınıflama olan madde köküne göre, kökü soru kipinde olan maddelerin ayırıcılıkları ile kökü olumsuz olan maddelerin ayırıcılıkları arasında da anlamlı bir fark bulunmamıştır. Dördüncü alt problemde, doğru cevaba ve madde köküne göre yazılmış maddeler üzerinde şans başarısının etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun için, her bir maddenin şans başarısından etkilenmiş madde güçlükleri ile şans başarısı arındırılmış madde güçlükleri hesaplanmıştır. Şans başarısı, söz konusu sınıflamalar için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Science branch“Measurement and Evaluation”in education is dealt with the preparation, application and development of measurement instruments which can show the success and ability of the students. The exams including well prepared test items can exactly measure the success of students. In order to put forward the importance of the exams, the psychometric properties of the Exam Science High School in 1989 was inquired. In this study, the gradual taxonomy of the items which are in Test 1 and Test 2 of the Science High School in 1989 and the psychometric properties of the multiple-choice test items were investigated. The findings related to sub-problems of the above problem sentence are summarized as in the following. The first sub-problem in the study shows the gradual taxonomy of the test items of Science High School in 1 989. According to the three experts the test items are written in knowledge level, comprehension level and application level of cognitive domain. In Test 1, there are 19 items in knowledge level, 16 items in comprehension level and 15 items in application level. In Test 2, there are 7 items in knowledge level, 28 items in comprehension level and 15 items in application level. Test items are random distributed and the first test items are easy. In the second sub-problem, the average difficulty of the items which have certain and unique answers and the items which have combined answers are compared. In addition to this, the average difficulty of the items the origin of which is a question and the origin of which is a negative question are compared. In this comparison, it was found that there was no difference between the two types of items. In the third sub-problem, the difference between the median of discriminative values of the items the right answer of which is certain and unique,VI and the median of the items the right answer of which is combined is tested. In addition to the difference between items the stem of which is in question form and items the stem of which is in negative form is tested. As a result, no difference was found between the two types of items. In the fourth sub-problem, the casual success over the right answer and test items written through item stem is examined. Therefore, the item difficulty with and without casual success is researched.