Ankara ilinde armut (Pyrus communis L.) bahçelerinde bulunan Tylenchida (Nematoda) türleri üzerinde faunistik ve taksonomik araştırmalar
Faunistik and taxonomic investigations on the species of Tylenchida (Nematoda) in the pear (Pyrus communis L.) orchards in Ankara district
- Tez No: 170080
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada Ankara ilinde armut (Pyrus communis L.) bahçelerinde bulunan Tylenchida (Nematoda) takımına ait bitki paraziti türlerin faunistik ve taksonomik olmak üzere iki bölümde incelenmesi yapılmıştır. 2003 yılında ergin Tylenchida türlerinin yoğun bulunduğu yaz aylarında toprak ve kök örnekleri alınmıştır. Alınan toprak ve kök örneklerinden elde edilen nematodların daimi preparatları hazırlanarak, Tylenchida takımına ait türlerin ölçüm ve teşhisleri yapılmıştır. Her türün tanımı, sinonimleri, görülen varyasyonlar, çalışma kapsamına giren alanlardaki yayılışı, literatürde kayıtlı yayılışı ve habitatları verilmiştir. Ayrıca tekniğine uygun olarak alınan toprak örneklerinde su ile doymuşluk (%), toplam tuz (%), pH, kireç, bitkilere yarayışlı besin maddeleri (kg/da) ve organik madde (%) analizleri yaptırılmıştır. Çalışmanın sonucunda Tylenchida takımının Tylenchina, Hoplolaimina ve Criconematina alttakımlarına bağlı Tylenchoidea, Anguinoidea, Hoplolaimoidea, Dolichodoridea ve Tylenchuloidea üst familyalarından 6 familya, 10 alt familya ve 18 cins'e bağlı 36 tür saptanmıştır. Tespit edilen türlerden; Filenchus andrassyi, F. sheri, Coslenchus franklinea, Basiria hibema, B. shahidi ve Paratylenchus nawadus Türkiye nematod faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca Scutylenchus rugosus'un erkeğinin literatür için yeni kayıt olduğu ortaya konmuştur. Çalışmada saptanan en yaygın türler; Pratylenchoides alkani, Pratylenchus penetrans ve Filenchus filiformis'&rt. ANAHTAR KELİMELER: Bitki paraziti nematodlar, Tylenchida, taksonomi, armut, toprak, Ankara
Özet (Çeviri)
In this study, plant parasitic species of Tylenchida (Nematoda) in the pear (Pyrus communis L.) orchards in Ankara district are examined in considering their two main aspects, namely faunistic and taxonomic. In 2003, during the summer months, when adult Tylenchida species are more abundant, sou and plant root samples were taken, from these samples, nematodes were extracted, prepared and the ones belonging to Tylenchida were measured and identified. Identification, synonyms, possible variations, distribution and habitats of each species are given as a result of both laboratory studies and literature records. In addition to that study, the soil samples taken methodically were analyzed for their pH, texture, elements, nutrition, water saturation, salinity and organic mattercharacteristics. With this, totally 36 species were determined of which this species were of 18 genus of 10 subfamilies of 6 families of Tylenchoidea, Anguinoidea, Hoplolaimoidea, Dolichodoridea, Tylenchuloidea, superfamilies of Tylenchina, Criconematina and Hoplolaimina suborders of Tylenchida order. In this species; Filenchus andrassyi, F. sheri, Coslenchus franklinea, Basiria fribema, B. shahidi and Paratylenchus nawadus are determined for the first time in the Nematoda fauna of Turkey. On the other hand, the male of Scutylenchus rugosus was determinated for the first time nematode fauna of the world The most encountered species in this study are Prafylenchoides alkani, Pratylenchus penetrans and Filenchus filiformis. KEY WORDS: Plant parasitic nematodes, Tylenchida, taxonomy, pear, soil, Ankara