Ankara ili armut bahçelerinde zararlı Cacopsylla pyri (L.) (Hemiptera: Psyllidae)'nin alternatif mücadele yöntemlerinin araştırılması
Investigations on alternative control methods of Cacopsylla pyri (L.)(Hemiptera: Psyllidae) harmful to pear orchards in Ankara province
  1. Tez No: 392618
  2. Yazar: VİLDAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ankara ilinde Ankara armudu (Pyrus communis L.) çeşidinden oluşan armut bahçelerinde yürütülen bu çalışma ile Cacopsylla pyri (L.)'ye karşı kimyasal mücadeleye alternatif olabilecek bazı yöntemler belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, armut bahçelerinde C. pyri ile mücadelede kaolin kullanım olanakları ve sarı yapışkan tuzaklardan yararlanılarak kitle halinde tuzakla yakalama metodunun uygulanabilirliği araştırılmıştır. Laboratuvarda yürütülen çalışmalarda C. pyri'nin yumurtadan ergin oluncaya kadar gelişme dönemlerinin süreleri belirlenmiştir. Bu amaçla erginin yaprak kafesindeki armut yaprağı üzerine bıraktığı toplam ve günlük yumurta sayısı, yumurta açılım süresi ve yumurta açılım oranı, nimf dönemlerinin gelişme süresi ile nimflerin canlı kalma oranı, ergin yaşama süresi ve ovipozisyon süreleri belirlenmiştir. 2011 ve 2012 yıllarında kaolinle doğada yürütülen çalışmalar sonucunda C. pyri populasyonunda kontrole göre en fazla azalma surround uygulamasında ve daha sonra sırasıyla kaolinin 3 kg, 2 kg ve 1 kg/100 l su uygulamalarında görülmüştür. Kaolin uygulamak için en uygun zamanın C. pyri'nin yumurtlama öncesinde ve armudun çiçeklenme öncesinde bitkinin dormanside olduğu dönem olduğu belirlenmiştir. Sarı yapışkan tuzaklarla yürütülen çalışmaların sonucuna göre ise, tuzakların C. pyri'nin ilk ergin çıkış zamanının belirlenmesinde kullanılmasının uygun olacağı saptanmıştır. Tuzakların faydalıların aktif olmadığı ve kışlamış C. pyri erginlerinin bulunduğu ve populasyonun düşük olduğu erken dönemde zararlının populasyon büyüklüğünü tahmin etmek ve ilkbaharda tomurcuklar patlamadan önce mücadelesine karar vermek için kullanılabileceği belirlenmiştir. Populasyon artışı görüldükten sonra tuzakların zararlıyı kontrol altına almaya yetmediği ve sürgünlerdeki bulaşıklık oranında herhangi bir azalma olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda armut ağaçları dormansi döneminde iken kaolinin 3 kg/100 l su C. pyri ile mücadelede kullanımı umut verici görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in pear orchards which consisting of Ankara pear (Pyrus communis L.) cultivars in Ankara province. The aim of the study was to determine an alternative methods to chemical control against Cacopsylla. pyri (L.). For this purpose, to determine usage of kaolin facilities and the feasibility of mass trapping method were investigated by using yellow sticky traps in pear orchards against C. pyri. Laboratory studies were carried out to determine developmental period of time until they became mature from egg. Total daily number of eggs left on pear leaves in leaf cages, egg opening period and the egg hatching rate, developmental duration and survival rate of the nymphal stages, durations of adult survival and oviposition were determined of C. pyri. According to the evaluation of data obtained from studies with kaolin and surround conducted in field during 2011 and 2012 years population decreases of C. pyri were seen in mostly surround parcel. It was observed that population decrease occurred respectively in 3 kg, 2 kg and 1 kg kaolin per 100 l water. It was determined that optimal kaolin application time is before C. pyri laying egg and during dormancy period of plant or just before flowering time. As a conclusion, according to the results of studies conducted with yellow sticky traps would be appropriate to use in early period as a monitor when the population of C. pyri is low. Traps can be used to estimate population density and decide to accurate spraying time before buds open in early spring. When the population has increased it is not enough to take under control of pest with sticky traps. It was determined that there was no reduction in the shoot infestation rate of the C. pyri damages. It was concluded that the use of the traps as a monitor would be appropriate in the dormancy stages of plant which beneficial are not actively present in the field in that time. According to the results, it was found hopeful use of kaolin 3 kg/100 l water dosage against C. pyri.