Yerli ve dış kaynaklı kahverengi yumurtacı hibritlerin verim özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of production characteristics of lokal and foreign brown layer hybrids
- Tez No: 170087
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OKAN ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YERLİ VE DIŞ KAYNAKLI KAHVERENGİ YUMURTACI HİBRİTLERİN VERİM ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Ahmed Najat FATHEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr.Okan ELİBOL Bu çalışmada, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü'nde(ATAE) yetiştirilen yumurtacı hatlardan Rhode Island Red I(RIR) X Barred Rock I(BAR) ve Rhode Island Red I (RIR)X Colombian Rock (COL)melezlemeleri ile ATAK ve ATAK-S elde edilmiş, yerli iki kahverengi yumurtacı hibrit ile iki dış kaynaklı kahverengi yumurtacı hibritin (Nick Brown ve Lohmann Brown) çeşitli verim özellikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Verim dönemi süresince, ATAK, ATAK-S, Nick Brown ve Lohmann Brown sırası ile yaşama gücü, %96.7, %98.3, %100 ve%100; 20.hafta cardı ağırlığı,1613, 1679, 1556 ve 1524 g; 72.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis COMPARISON OF PRODUCTION CHARACTERISTICS OF LOKAL AND FOREIGN BROWN LAYER HYBRIDS Ahmed Najat FATHEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied sciences Department of Animal science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Okan ELIBOL In this study, some production charactristics of two native Brown layer hybrids (ATAK and ATAK-S) which are produced by crossbreeding of indigenous Rhode Island Red I(RIR) X Barred Rock I(BAR) and Rhode Island Red I (RIR)X Colombian Rock (COL) parent stocks developed in Ankara Poultry Research Institute and two foreign Brown layer hybrids (Nick Brown and Lohmann Brown) were compared. During the production period; liveability; liveweight at 20. week; liveweight at 72.