Yerli ve dış kaynaklı beyaz yumurtacı hibritlerin verim özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of production characteristics of local and foreign white layer hybrids
- Tez No: 170088
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OKAN ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YERLÎ VE DIŞ KAYNAKLI BEYAZ YUMURTACI KİBRİTLERİN VERİM ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Kamyar TOURCHYAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni AnabilimDalı Danışman: Doç. Dr. Okan ELÎBOL Bu çalışmada, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilen yumurtacı batlardan Black X Blue melezlemesiyle elde edilen yerli beyaz yumurtacı hibrit (ATABEY) ile iki dış kaynaklı beyaz yumurtacı hibrit (Hy-Line ve Lohmann LSL), çeşitli verim özellikler bakımından karşılaştırıllmıştır. Verim döneminde, yerli beyaz ve dış kaynaklı beyazlarda, yaşama gücü sırasıyla %83.3, %98.3, %95 ; 20. hafta canı ağırlığı 1364, 1350, 1297 gr ve 72. hafta canlı ağırlığı 1930, 1863, 1731 gr ; cinsi olgunluk yaşı 151.5,150.6,149.1 gün ve %60 verim yaşı 157.6,157.8,155.9 gün; tavuk- gün yumurta verimi %81.84, %80.60, %88.16 (297.9, 293.4, 320 adet) ve tavuk -kümes yumurta verimi %76.35, %80.08, %85.88 (277.9,291.5,312.6 adet); ortalama yumurta ağırlığı 60.25, 60.44, 62.92 gr ; günlük yem tüketimi 117.2, 114.6, 118.3 gr ; yemden yararlanma (kg yem/ kg yumurta) 2.41, 2.26, 2.49, (gr yem/ yumurta) 144.9,138.4, 148.7 gr olarak belirlenmiştir. İncelenen bir çoğu özellik bakımından gruplar arası farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Sonuç olarak ATABEY hibriti, özellikle yasama gücü ve tavuk-kümes yumurta verimi özellikleri bakımından dış kaynaklı Kibritlerden önemli seviyede düşük bulunmuştur. Bunun yanında diğer verim özellikleri bakımından dış kaynaklı kibritlere yakın değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. 2005,32 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Beyaz yumurtacı, hibrit, performans özellikleri i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis COMPARISON OF PRODUCTION CHARACTERISTICS OF LOCAL AND FOREIGN WHITE LAYER HYBRIDS KamyarTOURCHYAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Animal science Supervisor Assoc. Prof. Dr. Okan ELIBOL In this study, some production charactristics of native white layer hybrids (ATABEY) which are produced by crossbreeding of indigenous Black x Blue parent stocks developed in Ankara Poultry Research Institute and two Exotic White Layer Hybrids (Hy-Line and Lohmann LSL ) were compared. During the production, livability, liveweight at 20 a week; age at %60 yield; hen -day egg yield; hen housed egg yield ; average egg weight ; feed consumption; feed conversion( hen-day) and liveweight at 72th week were determined as %83.3, %98., %95; 1364, 1350, 1297 gr ; 157.6, 157.8, 155.9 day ;%81.84, %80.60, %88.16 and 297.9, 293.4, 320.9 eggs/hen day; %76.35, %80.08, %85.88 and 277.9, 291.5 312.6 eggs/hen house ; 60.25, 60.44, 62.92 g ; 117.2, for native white(ATABEY) and two foreign white (Hy-line & Lohmann LSL)layers, respectively. At the end of this research, it was determined that native hybrid had lower performances compared to foreign hybrids in terms of traits related to livability(%) and hen-housed egg yield. According to other traits, the differences between native white layer and foreign groups were closed. Differences among the genotypes in terms of many traits were found significant 2005, 32 pages KEY WORDS: White layer, hybrid, performance traits