Değişik yumurtacı hibritlerin tüy skoru ile yumurta verim ve yem tüketimi özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships between feather score and egg production and feed consumptions of different layer hybrids
  1. Tez No: 233076
  2. Yazar: UMUT SAMİ YAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada canlı ağırlık ve yumurta kabuk rengi bakımından farklı özellikteki dış kaynaklı ve yerli hibritlerin değişik yaşlardaki tüy skorları ve yumurta verim özellikleri ile yem tüketimleri belirlenmiştir. Ayrıca tüy skoru ile yumurta verimi, yem tüketimi ve yumurta ağırlığı gibi özellikler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Hayvan materyali olarak, dış kaynaklı kahverengi (Super Brown; DKY), dış kaynaklı beyaz (Supernick; DBY) ile Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsünde geliştirilen kahverengi yumurtacılar (ATAK ve ATAK-S) ve beyaz yumurtacı (ATABEY) genotiplerinden toplam 378 yumurtacı tavuk kullanılmıştır.Çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre düzenlenmiş, tavukların beslenmesinde; yetiştirme döneminde 3 hafta süre ile yumurta civciv yemi (%19 HP, 2900 ME,Kcal/kg), 4-10. haftalarda piliç büyütme yemi (%18 HP, 2800 ME,Kcal/kg) ve 11-16. haftalar arasında piliç geliştirme yemi (%16 HP, 2700 ME,Kcal/kg), 16. haftada kafeslere alınan piliçler ise 16-20 haftalarda yumurta başlangıç yemi (%17 HP, 2750 ME, Kcal/kg) , 21-50 haftalarda yumurta tavuk yemi 1. dönem (%17 HP,2800 ME,Kcal/kg) ve sonraki deneme süresince yumurta tavuk yemi 2. dönem (%16 HP, 2700 Kcal/kg) yemleriyle serbest olarak yemlenmişlerdir.Tüy skorları 30, 40, 50 ve 60. haftalarda değişik vücut bölgelerinde gözlemle gerçekleştirilmiştir. Ayrıca hayvanların yumurta verimleri günlük, yem tüketimi ve yumurta ağırlıkları ise haftalık olarak belirlenmiştir. Tüy skoru ile yumurta verimi, yumurta ağırlığı ve yem tüketimleri arasındaki korelasyonlar; genel, genotiplere göre, canlı ağırlık gruplarına göre ve yumurta kabuk rengine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, feather scores, egg productions and feed consumptions of local and imported layers which in different with live weight and egg shell color, were determined. Relationships between feather score and egg production and feed consumptions were also investigated. Total 378 layers were used as animal material. These were imported Brown layers (Brownnick, DKY), imported white layers (Supernick, DBY) and hybrids produced by Ankara Poultry Research Institute, brown layers (ATAK and ATAK-S) and white layer (ATABEY).Research was planned according to the factorial randomized complete block design. In first three weeks; layer chicken feed (%19 CP, 2900 ME,Kcal/kg); chicken growing feed (%18 CP, 2800 ME,Kcal/kg) between weeks of 4-10 and chicken improving feed (%16 CP, 2700 ME,Kcal/kg) between 11-16 weeks were used in the rearing period. After introducing to the battery cages, pullets were fed with egg starter feed (%17 CP, 2750 ME, Kcal/kg) until 20 weeks of age. Between weeks 20 and 50; first period layer feed (%17 CP,2800 ME,Kcal/kg); after 50 weeks second period layer feed (%16 CP, 2700 Kcal/kg) were given ad libidum to the hens.Scoring of feathers were done by observations in different body parts at the ages of 30, 40, 50 and 60 weeks. Also, feed consumptions and egg weights of all hens had been recorded weekly, but egg productions had been recorded daily. Correlations between feather score and egg production, feed consumption and egg weight were determined in general, according to live weight groups and egg shell color groups.