Balıkesir ili Edremit ilçesi yağlık zeytin üreten işletmelerin ekonomik analizi
Economic analysis of farms producing olive for oil in Edremit district, Balıkesir province
- Tez No: 170095
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BALIKESİR İLİ EDREMİT İLÇESİ YAĞLIK ZEYTİN ÜRETEN İŞLETMELERİN EKONOMİK ANALİZİ Hakan ANAÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanm Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. F. Füsun TATLIDÎL Bu araştırmada, Balıkesir İli Edremit İlçesindeki zeytin yetiştiren tanım işletmelerinin ekonomik analizleri yapılmıştır. Araştırma alanını doğal faktörler ve tanım tekniği yönünden temsil eden S köydeki (Avcılar, Narlı, Kızılkeçili, Camcı, Çamlıbel) 96 işletme, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma kapsamında incelenen işletmelerin; ortalama işletme arazisi 39,74 dekardır. Ortalama işletme arazisinin %85,61'i mülk arazi, %1 1,45'i kiraya tutulan arazi ve %2,94'U ortağa tutulan arazidir. İşletme arazisinin %92,16'sı zeytinlik arazidir. İncelenen işletmelerde ortalama aktif sermaye 273.055,12 YTL olup, bunun %97,23'ünü çiftlik sermayesi, % 2,77' sini ise işletme sermayesi oluşturmaktadır. Gayrisafi üretim değeri 9.650,65 YTL'dir ve % 95,80' i bitkisel üretim değerinden oluşmaktadır. Bitkisel üretim değerinin ise %86,86'sı ise zeytinden elde edilmektedir. Toplam işletme masrafları 11.353,02 YTL'dir ve % 37,92'sini değişen işletme masrafları, %62,08'ini sabit işletme masrafları oluşturmaktadır. İncelenen işletmelerde, brüt kar 5.345,59 YTL, saf hasıla 676,40 YTL ve tarımsal gelir 5.291,45 YTL'dir. Ekonomik ve mali rantabilite ise sırasıyla % 0,25 ve % 0,09'dur. 2005, 109 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Yağlık Zeytin, Zeytinyağı, Ekonomik Analiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF FARMS PRODUCING OLIVE FOR OIL IN EDREMİT DISTRICT, BALIKESİR PROVINCE Hakan ANAÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. RFüsun TATLIDİL In this research, the economic situtation of the farms which produce olive in Edremit district of Balıkesir province was analysed. Representing research area with the respect of natural factors and agricultural techniques, 5 villages (Avcılar, Narlı, Kızılkeçili, Camcı, Çamlıbel) and 96 farms were selected by random sampling method. According to the research results, the average operated land was 39,74 decar. The 92,16% of operated land was for olive and respectively 85,61% owned land, 11,45% rented land and 2,94% shared cropped land. On the farms stuided, avarage active capital was 273.055,12 YTL. and the 97,23% of avarage active capital was farm capital and 2,77% was working capital. Annual gross production value (GPV) was 9.650,65 YTL and the 95,80% of GPV was vegetal production value. The 86,86% of vegetal production value was derivated by olive. Total farm costs is 1 1.353,02 YTL and the 37,92% of the total farm costs consist of variable costs and 62,08% fixed costs. For the farms stuided, gross profit is 5.345,59 YTL., net return is 676,40 YTL. and agricultural income is 5.291,45 YTL. Economic rantability is 0,25% and financial rantability is 0,09 %. 2005, 109 pages KEY WORDS. Olive for Oil, Olive Oil, Economic Analysis