Ankara ili domates ekiliş alanlarında görülen fungal hastalıkların tespiti
Determination of fungal diseases of tomatoes in Ankara
  1. Tez No: 170094
  2. Yazar: SİREL OZAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ DOMATES EKİLİŞ ALANLARINDA GÖRÜLEN FUNGAL HASTALIKLARIN TESPİTİ Sirel OZAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman :Prof. Dr. Salih MADEN Ankara ili Ayaş, Beypazarı ve Nallıhan ilçeleri domates ekiliş alanlarında fungal hastalıklara neden olan etmenleri, bulunuş oranlarını, yaygınlıklarını ve çıkış zamanlarını tespit etmek amacıyla 2003-2004 yıllarında Mayıs-Ekim aylan arasında sürveyler yapılmıştır. Ankara ilinde domates ekilen alanlarda Leveillula taurica'tan neden olduğu kütlemenin en önemli yaprak hastalığı olduğu, bunun yanında domateslerde kök çürüklüğüne neden olan funguslann da önemli verim kayıplarına sebep olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen funguslann ortalama bulunuş oranlan, Pyrenochaeta lycopersici % 17.2, Fusarium oxysporum f.sp. radicis-lycopersici % 0.96, Fusarium solanı % 0.32, Rhizoctonia solara % 0.91, Alternaria altemata (kök çürüklüğü) % 2.95, Verticillium dahliae % 0.52, Leveillula taunca % 49.8, Alternaria solani % 20.7, Alternaria altemata (yaprak lekesi) % 6.42 olarak hesaplanmıştır. Fusarium oxysporum f sp. radicis-lycopersici, Fusarium solani, Rhizoctonia solani ve Alternaria alternata (yaprak lekesi) ile Joker, Gökçe ve Falcon çeşitlerinde yapılan patojenlik testlerinde, bu etmenler domateste patojen bulunmuştur. 2005, 66 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Domates, Fungal hastalıklar, Ankara
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Sc Thesis DETERMINATION of FUNGAL DISEASES of TOMATOES in ANKARA PROVINCE Sirel OZAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Salih MADEN Surveys were conducted in Ayaş, Beypazarı and Nallıhan districts of Ankara province during May-November 2003-2004 in order to detect fungal pathogens of tomato, and to find out the incidence, prevalence and occurrence times of these pathogens. It was found that Leveillula taurica is the most widespread foliar disease of tomatoes grown in the field and root rot pathogens also caused important yield losses. The incidences of the fengi were 17.2 %, 0.96 %, 0.32 %, 0.91 %, 2.95 %,% 0.52 %, 49.8 %, 20.7 %, 6.42 % for Pyrenochaeta lycopersici Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici, Fusarium solani, Rhizoctonia solani, Alternaria alternate (root rot), Verticillivm dahliae, Leveillula taurica, Alternaria solani, Alternaria alternata (leaf necrosis), respectively. In tests performed with Joker, Gökçe and Falcon tomato cultivars, Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici, Fusarium solani, Rhizoctonia solani and Alternaria alternata (leaf necrosis) were found to be pathogenic on tomatoes. 2005, 66 pages KEY WORDS: Tomato, Fungal diseases, Ankara