İlkokul 4.sınıf sosyal bilgiler programında öngörülen kavramların kazandırılma düzeyi
  1. Tez No: 17010
  2. Yazar: ETHEM NAZİF BAYAZITOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmanın amacı ş ilkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler Programı“ndaki kavramlar öğrenciye hangi düzeyde ne derece kazandın Idığı ve kazandırılan bu kavramların öğrencilerde kalıcılık düzeylerinin ne olduğudur. Bu araştırmaya, Ankara ili 7 merkez ilçesi evren olarak, 3 ilçe ve bu ilçelerden random yoluyla seçilmiş 5 ilkokul da örnek 1 em olarak alınmıştır. Araştırma betimsel niteliktedir» Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan ve 81 sorudan oluşan test ile elde edilmiştir. Test, bilgi basamağı ve kavrama basamağında belirlenen birer hedefi ve bu hedeflere dayalı birer davranışı yoklamak için hazırlanmıştır. Hazırlanan test 320 kişilik öğrenci grubuna belli aralıklarla 3 kez uygulanmıştır. Uygulamalarla ilgili ham puanların birbirlerine bağımlı olup olmadıkları bilgi, kavrama ve toplam erişi düzeyi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayıları ile hesaplanmıştır. Sonuçlar manidar düzeyde anlamlı çıktığından uygulamalar arası ortalama farklarının anlamlı olup olmadığını yoklamak için bağımlı ”t" testine başvurulmuştur. Çalışma sonucu aşağıdaki veriler bulunmuştur. ikinci uygulama ortalaması, birinci uygulamadan, üçüncü, uygulama ortalaması da birinci uygulamanın ortalamasından anlamlı derecede büyük bulunmuştur. Fakat üçüncü uygulama ile ikinci uygulama ortalamaları arasındaki fark anlamlı deği İdir.IV Buna göre, bilgi, kavrama ve toplam erişi düzeylerinde erişi de ilerleme sağlanmıştır. Bu ilerleme tam öğrenme düzeyine ulaşamamıştır. Her üç analizde de anlamlı bir kalıcılığın sağlanamadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aimed to -find out to what extend the pupils in the -fourth grades of primary schools attained the concepts at the knowledge and comprehension levels in social studies. The primary schools in the seven districts of Ankara city were constituted the popilation o-f the study. The sampling of the study covered the pupils in the six primary schools were selected randomly. The study is descriptive in nature. The data were gathered by administering a test of 81 items related the concepts in the fourth grade social science curriculum. The social science concepts test was prepared by the researcher. The test of social studies concepts was designed to mesaure to what extend the concepts attained by the fourth grade pupils at the knowledge and comprehension level of the taxonomy of education objektives by Bloom and associates. The test was administered three times at certain intervals to a group of 320 pupils. Because of the dependency of the test scroes in each trial, which is tested by Pearson Moment Correlation Coefficient,“t”test for correlated means was employed for the analysis of the data. The study revealed the following results; The means for second and third trial were significantly greader than the mean of first trial but the means all trials didn't rearch the lower limit specified for mastery learning at knowledge and comprehension levels.VI The retention rate not significant between the third and second trial. However, at the total achievement concerned levels, the means for second and third trilas were significantly higher than the mean of first trial and the tetention rate was not significant.