Okul müdürünün yönetimsel davranışı ve öğretmen bağlılığı (Bolu ili örneği)
  1. Tez No: 17011
  2. Yazar: NURSEL YARDİBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, okul müdürlerinin“yönetimsel davranış biçimleri”nin“öğretmen bağlılığı”üzerindeki etkisini ölçmektir. Araştırmada, müdürlerin“otoriterliği”(OTO),“hiyerarşik etkililiği ”(HE) ve“coşkusal yansızlığı”(CY) ile öğretmenlerin“müdüre bağlılığı”arasındaki ilişkiler, hem bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki“birebir”etkileri, hem“birlikte”etkileri ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca OTO, HE ve CY'nin kendi aralarındaki birebir ilişkileri de araştırılmıştır.“Okul müdürünün yönetimsel davranış biçimleri (otoriterlik, hiyerarşideki etkililik ve coşkusal yansızlık), öğretmenlerin okul müdürüne bağlılıklarım ne yönde ve derecede etkilemektedir?”problem cümlesinden hareket edilerek araştırmada şu sorulara yanıt aranmıştır: 1) Müdürün“otoriterliği”ile“bağlılık”arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? 2) Müdürün“hiyerarşideki etkililiği”ile“bağlılık”arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? 3) Müdürün“coşkusal yansızlığı”ile“bağlılık”arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? 4) Müdürün“otoriterliği”ile“hiyerarşideki etkililiği”arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? 5) Müdürün“otoriterliği”ile“coşkusal yansızlığı”arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? 6) Müdürün“hiyerarşideki etkililiği”ile“coşkusal yansızlığı”arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? 7) Müdürün“otoriterliği”ve“hiyerarşideki etkililiği”nin“bağlılık”üzerindeki birlikte etkisi nedir? 8) Müdürün“otoriterliği”ve“coşkusal yansızlığı ”nın“bağlılık”üzerindeki birlikte etkisi nedir? 9) Müdürün“hiyerarşideki etkililiği”ve“coşkusal yansızlığının ”bağlılık“ üzerindeki birlikte etkisi nedir? 10) Müdürün ”otoriterliği“, ”hiyerarşideki etkililiği“ ve ”coşkusal yansızlığının“bağlılık”üzerindeki hepbirlikte etkisi nedir? 11) Müdürlerini yönetimsel davranış biçimleri (OTO, HE, CY) açısından değerlendirmede öğretmenlerin kişisel özellikleri (cinsiyet, meslek kıdemi, vb.) bir fark yaratıyor mu?Araştırmada kullanılan anket şu üç bölümden oluşmaktadır: (1) MYDA (Müdürün Yönetimsel Davranışları Anketi), (2) ÖMBA (Öğretmenin Müdüre Bağlılığı Anketi), (3) ÖKÖA (Öğretmenin Kişisel Özellikleri Anketi). Bolu ilindeki 24 ortaokulda çalışan 254 öğretmene anket verilmiştir. Ölçülmeye çalışılan ilişkilerin özelliği gereği, çalışma kapsamına müdürü en az 2 yıldır aynı okulda“müdür”olarak görev yapan resmi ortaokullar (Özel, Mesleki, Teknik Okullar ve Anadolu Liseleri hariç) alınmıştır. Aynı müdürle 2 ve daha çok yıldır çalışan öğretmenler denek kabul edilmiştir. Aynı müdürle 2 yıldan fazla çalışan öğretmen sayısı 5 'in altında kalan okullar listeden çıkartılmıştır. Anket uygulanan her okuldan en az 5 yanıt alma kuralı benimsenmiştir. Anket gönderilen 254 öğretmenin 150'sinden (% 59'undan) yanıt alınmış ve değerlendirilmiştir. Sorular Likert tipindedir ve birden beşe puanlanmışır. Yüksek puan değişkenlerin yüksek değerini ifade etmektedir. Elde edilen veriler SPSS Bilgisayar Paket Programı kullanılarak Korelasyon, 2 ve 3 yönlü varyans analizi, F Sınaması ve Scheffe Testlerine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to measure the effects of principals' administrative behaviors on teacher loyalty (TL). The relationship betweeen teacher loyalty and principals'“authoritarianism”(AUT),“hierarchical influence”(HI) and“emotional detachment”(ED) is analyzed in three parts: (1) Separate effects of independent variables (AUT, HI and ED) on dependent variable (TL), (2) Joint effects of AUT, HI and ED on TL, (3) Relationship of AUT, HI and ED among each other.“In what direction and degree do the principals' AUT, HI and ED effect teacher loyalty?”This is our main problem sentence. This main general question is broken into following 1 1 operational questions. Answering these questions constitutes the main purpose of this study. 1) Is there a statistically significant relatianship between principal's“authoritarianism”and“teacher loyalty”? 2) Is there a statistically significant relationship between principal's“hierarchical influence”and“teacher loyalty”? 3) Is there a statistically significant relationship between principal's“emotional detachment”and“teacher loyalty”? 4) Is there a statistically significant relationship between principal's“authoritarianism”and“hierarchical influence”? 5) Is there a statistically significant relationship between principal's“authoritarianism”and“emotional detachment”? 6) Is there a statistically significant relatianship between principal's“hierarchical influence”and“emotional detachment”? 7) What is the joint effect of pirincipal's“authoritarianism”and“hierarchical influence”on“teacher loyalty”? 8) What is the joint effect of principal's“authoritarianism”and“emotional detachment”on“teacher loyalty”? 9) What is the joint effect of principal's“hierarchical influence”and“emotional detachment”on“teacher loyalty”? 10) What is the joint effect of principal's“authoritarianism”,“hierarchical influence”and“emotional detachment”on“teacher loyalty”? 11) Do personal characteristics of teachers create any significant difference in evoluting their principal's administrative behaviors (AUT, HI, ED)? XIIThe questionnaire used consists of 3 sections: (1) PAB (Principal's Administrative Behavior), (2) TLP (Teacher's Loyalty to Principal), (3) PCT (Personal Characteristics of Teachers). Questionnaires were sent to 254 teachers working in 24 public junior high schools located in Bolu province. Those schools whose principal has been working as“principal”in the same school more than 2 years constitute the study area. Private, professional, technical schools and Anadolu High Schools are not included in the list. Teachers who have been working more than 2 years with the same principal are included in the list of research subjects. If a selected school has less than 5 teachers, that school dropped from the list. At least 5 answered questionnaires were obtained from each selected school. We received 150 (59 %) answered questionnaires. Questions were Likert-type items and scored on a scale of one to five; the higher the score, the more loyal the teachers. Within the framework of the SPSS Computer Package program, the following statistical techniques are used: Correlation, 2 and 3 way variance analysis, F test and Scheffe test.