Muratdere (Bozüyük-Bilecik)'deki Cu-Mo ve Au cevher oluşumlarının maden jeolojisi
Mining geology of Cu-Mo and Au ore mineralizations at Muratdere (Bozüyük-Bilecik)
- Tez No: 170104
- Danışmanlar: PROF.DR. SÖNMEZ SAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MURATDERE (BOZÜYÜK-BİLECİK)'DEKİ Cu-Mo ve Au CEVHER OLUŞUMLARININ MADEN JEOLOJİSİ Beyit YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. İ. Sönmez SAYILI Bu tez kapsamında Bilecik-Bozüyük Muratdere porfiri Cu-Mo ve epitermal Au cevherleşmelerinin jeolojisi, mineralojisi, petrografisi, jeokimyası, yan kayaç alterasyonu, cevher ve yan kayaç ilişkileri ve cevherin mikro yapı-doku özellikleri incelenmiştir. Çalışma alanı içerisinde iki tip cevherleşme belirlenmiştir. Birinci tip cevherleşme, petrografik ve jeokimyasal incelemeler sonucunda kuvars diyorit ve kuvars diyorit porfir olarak adlandırılan magmatik kayaçlara bağlı olarak oluşmuş porfiri Cu-Mo cevherleşmesidir. İkinci tip ise listvenitler içerisinde yer alan epitermal Au cevherleşmesidir. Birinci tip cevherleşmede genellikle fillik (kuvars-serisit-pirit) alterasyonu etkilidir ve bu alterasyona da kırıklarda ikincil olarak gelişmiş jips damarları eşlik etmektedir. Ana cevher mineralleri pirit, kalkopirit ve molibdenittir. Listvenitler içinde izlenen cevherleşmede ise alterasyon çoğunlukla silisleşme, karbonatlaşma şeklindedir. Silis ve karbonatlar kırık ve çatlaklarda da mevcut olup cevher minerali olarak pirit, kromit, millerit, bravoid, kalkopirit ve pirotin gözlenmiştir. İnceleme alanında cevherleşmenin bağlı bulunduğu magmatik kayaçlarda (kuvars diyorit ve kuvars diyorit porfir) yapılan 11 adet örneğin ana ve eser element jeokimyalarına dayanarak kökensel yorumlarda bulunulmuş ve jeotektonik olarak çarpışma sonrası ortamını temsil eden granitoyidlere yakın özellikler sunduğu belirlenmiştir. 2005, 108 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Muratdere, porfiri bakır-molibden, epitermal altın, listvenit, jeokimya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MINING GEOLOGY OF Cu-Mo and Au ORE MINERALIZATIONS AT MURATDERE (BOZÜYÜK-BİLECİK) Beyit YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. İ. Sönmez SAYILI In the frame of this thesis; geology, mineralogy, petrograpy, geochemistry, wall-rock alteration, interaction between ore and wall-rock and micro structural and textural features of ore minerals at Muratdere (Bilecik-Bozüyük) porphyry copper-molybdenum and epithermal gold mineralizations. Two different kinds of mineralizations are determined in the studied area. First type is characterized by porphyry copper mineralization related to quartz diorit-quartz diorit porphyr intrusive rocks named due to petrographical and geochemical investigations. Second type is represented by epithermal gold mineralizations in listwenites. Porphyr mineralization occur in phyllic (quartz-sericite-pyrite) alteration which is associated with gypsum vein and veinlets developed as secondary fracture fillings. Main ore minerals are pyrite, chalcopyrite and molybdenite. Silisification and carbonatization are usually most pervasive alteration observed at mineralizations in listwenites. Both alteration types exist in the fracture zones as fillings. Pyrite, chromite, millerite, bravoid, chalcopyrite and pyrotite are the main ore mineral in listwenites. The intrusive rock of the studied area are classified due to 1 1 rock samples which are analysed for major and trace elements. According to geochemical results, interpretations about the origin of the rocks which appear to representing the post-collision granitoids. 2005, 108 pages KEY WORDS : Muratdere, porphyry copper-molybdenum, epithermal gold, listwenite, geochemistry