Ankara Ayaş ilçesindeki içme ve sulama sularında organoklorlu pestisitlerin kromatografik tayini
Chromatographic determination of organochlorine pesticides in drinking and irrigation water in Ayas county of ankara
- Tez No: 303524
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYTİYE ÖZGÜN, YRD. DOÇ. DR. MELTEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Ankara İli, Ayaş İlçesi, Asartepe Baraj Gölü ve baraj gölü çevresindeki çeşme sularından alınan örneklerde, bazı organoklorlu pestisitlerin kalıntı seviyeleri araştırılmıştır. Ayaş, Türkiye'nin önemli bir sebze ve meyve üretim merkezidir ve Asartepe Barajı, bölgedeki tek sulama suyu barajı olup, pestisit kirliliği açısından daha önce hiçbir araştırma yapılmamıştır. Su örnekleri, baraj gölü üzerinde belirlenen noktalardan, yağışlı ve kurak dönemi yansıtması için, Mayıs ve Ağustos aylarında alınmıştır. Su örneklerindeki organoklorlu pestisitlerin belirlenmesinde sıvı-sıvı özütlemesini takiben GC-ECD kullanılmıştır.Baraj sularında, her iki dönemde, ?-BHC, ß-BHC, ?-BHC, ?-BHC, heptaklor, heptaklorperoksit, aldrin, dieldrin, DDD, DDE, DDT, endosülfan-I, endosülfan-II, endrin aldehit pestisitleri belirlenmiştir. Çeşme sularında Mayıs ayında, ?-BHC, ß-BHC, ?-BHC, ?-BHC, heptaklor, heptaklorperoksit, aldrin, dieldrin, DDD, DDE ve Ağustos ayında, ?-BHC, ß-BHC, ?-BHC, ?-BHC, heptaklor, heptaklorperoksit, aldrin, dieldrin, DDD, DDE, DDT, endosülfan-I, endosülfan-II, endrin pestisitleri gözlenmiştir. Gerek baraj sularında gerekse içme sularında, organoklorlu pestisit miktarı, Avrupa Birliği 76/464/EEC 2006/11/EC `Tehlikeli maddelerin sucul çevreye deşarjı ile oluşan kirlilik' direktifi ve 80/778/EEC `İçme suyu' direktifinde belirtilen maksimum seviyeleri aşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some organochlorine pesticides residue levels were studied in the province of Ankara, Ayas County, Asartepe Dam Lake and drinking fountains around the dam lake. Ayaş is an important production center of vegetables and fruits of Turkey and Asartepe Dam Lake is the only irrigation water dam in the region and no research has been done before in view of pesticide pollution. Water samples have been taken from designated points on the dam lake, in May and August to reflect the rainy and dry periods. A liquid-liquid extraction followed by GC-ECD was used to determine organochlorine pesticides in water samples.In both periods, ?-BHC, ß-BHC, ?-BHC, ?-BHC, heptachlor, heptachloroperoxide, aldrin, dieldrin, DDD, DDE, DDT, endosulfan-I, endosulfan-II, endrin aldehyde have been determined in dam lake samples. In May, ?-BHC, ß-BHC, ?-BHC, ?-BHC, heptachlor, heptachlorperoxide, aldrin, dieldrin, DDD, DDE and in August ?-BHC, ß-BHC, ?-BHC, ?-BHC, heptachlor, heptachlorperoxide, aldrin, dieldrin, DDD, DDE, DDT, endosulfan-I, endosulfan-II, endrin pesticides have been observed in fountains water samples. Pesticide residue levels in both of dam and fountains water samples were found to be higher than the limit values determined by European Commision 76/464/EEC-2006/11/EC `On pollution caused by certain dangerous substances discharged into the aquatic environment of the community directive? and 80/778/EEC `Drinking water directive?.