Sokakta yaşayan evden kaçmış çocukların WISC-R test sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 91102
  2. Yazar: H. YILDIZ BURKOVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
99 ÖZET Sokakta yaşayan çocukların (SYÇ), zihinsel performanslarının seviyesinin belirlenmesini amaçladığımız çalışma, düşük sosyo-ekonomik düzeye mensup ailelerden gelen, daha önce sokakta yaşayıp 6 aydır kurumda yaşamaya başlayan 9-16 yaşlan arasındaki 30 erkek çocuk ile, aynı yaş grupları arasındaki, aileleri yanmda yaşayan ve ilköğretim okuluna devam eden 30 erkek çocuk (OÇ) ve aileleri yanmda yaşayan, ancak okula devam etmeyerek sokakta çalışmak zorunda olan (SÇÇ) 30 erkek çocuk olmak üzere, toplam 90 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmanın sokakta yaşamanın sonuçlarım yorumlamak yanmda, bu çocukların rehabilitasyon programlarının hazırlanmasında ve uygulanmasında da yardımcı olacağı düşünülmüş olup, sözel, performans kriterlerin göz önüne alınarak kapasitelerinin ve işlevsel becerileri açısından üç grup arasında bir farklılık olup olmadığının araştırılması da hedeflenmiştir. Verilerin toplanmasında, çocukların zihinsel performanslarını belirlemek için WISC-R Çocuklar için zeka ölçeği ile araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-demografîk inceleme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin anlamlılığı SPSS' de incelenmiş ve değerlendirmede yüzdeleme, Anova ve student“t”testi kullanılmıştır. Çocuklardan alınan bilgilere göre SYÇ ve SÇÇ' ların eğitimlerini çoğunlukla yarıda bıraktıkları görülmüştür. Üç gruba da uygulanan WISC-R testinde, ilköğretim okuluna devam eden OÇ' lannın tüm alt testlerde SYÇ' lardan ve SÇÇ' lardan daha iyi bir performans gösterdikleri, buna ilave olarak ilköğretimde okuyanların, düşük öğrenim seviyesine sahip olan çocuklardan daha yüksek bir puan ortalamasına sahip oldukları saptanmıştır..Ancak "Yargılama alt testf'nde SYÇ' 1ar ile OÇ' lan arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte evden/ okuldan kaçanların yargılama alt testinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Üç grubun da sözel, performans ve total IQ değerlerine takıldığında; OÇ' lannın SYÇ' lardan; SYÇ' larm ise SÇÇ' lardan daha yüksek IQ ortalamasına sahip olduklan bulunmuştur. WISC-R ölçümünde tüm alt testlerde ve sözel, performans ve total IQ değerlerinde İstanbul içinde doğan ve yaşayan çocukların, İstanbul dışında doğan ve İstanbul dışından gelen çocuklardan ; çekirdek aile ortamında yaşayan çocukların, parçalanmış ve geniş ailede yaşayan çocuklardan daha yüksek puan ortalamasına sahip oldukları; aileleri ile kalırken100 çalışıp çalışmamaları durumu incelendiğinde ise çalışanların çalışmayanlara oranla daha düşük puan aldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY The study in which we were aiming to determine mental performance stages of street children (SC) was carried out with 90 boys belonging to low socioeconomic levels. Thirty of them who were between 9-16 years of age were living in streets before but placed at foundation for the last six months, second group consisting of 30 similar aged boys were living with their families and attending to the primary school (SB), and last 30 were Irving with their families but not attending to school as they had to work on street (WCS). This study which is thought not for only interpreting the consequences of living in streets, but also assisting to prepare and put into practice the rehabilitation programs of these children aimed to investigate the differences between capacities and functional skills of these three groups, in terms of verbal and performance criterion. In collecting datas, for determination of mental performances of children WISC-R mental scale for the children and sociodemographic examinational form prepared by the researcher has been used. The expressiveness of the resulted statistical data has been studied carefully with SPSS, and for evaluation percantage, Anova and student“ t ”tests has been used. According to the interview with children it has been observed that most of SC and WCS have quited school. In WISC-R test applied to all three of the groups showed that all SB who were attending to primary school has shown better performance than SC and WCS in all subtests. In addition, that pupil had better rates than the children with lower education levels. However, at“adjudicating subtest”no significant differences were observed between SC and SB. Nevertheless, at the adjudicating subtest of children who were running away from home / school there was a significant difference. When verbal, performance and total IQ rates of all three groups were examined, it has been found that SB had higher rates of IQ than SC, and SC had higher rates than WCS. WISC-R measurements proved that, at all subtests and in terms of verbal, performance and total IQ values children who were bom and living in Istanbul had higher levels than that were born out of Istanbul and migrant; as well as children Irving with their families than children with family bearing large number of members, or members living apart from each other, and when examined under means of working, working children has had lower rates than nonworking children.