Anthocoris nemoralis (F.) (heteroptera, anthocoridae)'in gelişimi ve üreme gücüne farklı besinlerin etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations on the effects of different diets on growth and fecundity of Anthocoris nemoralis (F.) (heteroptera, anthocoridae)
- Tez No: 170129
- Danışmanlar: PROF.DR. AVNİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Anthocoris nemoralis (F.) (HETEROPTERA, ANTHOCORIDAE)'İN GELiŞiMi VE ÜREME GÜCÜNE FARKLI BESİNLERİN ETKiLERi ÜZERiNDE ARAŞTIRMALAR ŞULE ALP Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Avni UĞUR Anthocoris nemoralis (F.), Cacopsyllapyri (L.)'nin önemli bir predatörüdür. Farklı besinlerini. nemoralis'in gelişimine, üreme gücüne ve ölüm oranına etkilerini araştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Denemeler 25 ± l °C sıcaklık, %70 ± 10 orantılı nem ve 17 saat aydınlık koşullarındaki laboratuvarda yapılmıştır. C. pyri nimfleri, Ephestia kuehniella Zell. yumurtalan ve polen besin olarak kullanılmıştır. Araştırmada avcının gelişme dönemlerinin süresi, ölüm oranı, ergin yaşama süresi, bıraktığı yumurta sayısı ile av tüketim güçleri saptanmıştır. Çalışmada ele alınan besinler A. nemoralis'm yumurta gelişimini önemli düzeyde değiştirmemektedir. Avcının nimf gelişimi besinlere bağlı olarak değişmektedir. En kısa nimf gelişme süresi 11.95 ± 0.198 (11-14) gün olarak C. pyri nimfleri ve E. kuehniella yumurtalan polenle birlikte verildiğinde saptanmıştır. A. nemoralis nimfleri, E. kuehniella yumurtalan ile beraber polen verildiğinde gelişimlerini en uzun sürede ve 17.42 ± 0.407 (15-20) günde tamamlamaktadır. Avcıya sadece polen verildiğinde nimf gelişimi tamamlanamamaktadır. Araştırmada kullanılan besinler avcının üreme gücünü ve ergin yaşama süresini önemli düzeyde değiştirmemiştir. Cinsiyet oranı 1/1 "e yakın olarak gerçekleşmiştir. A. nemoralis'in en fazla yumurta ölüm oranı % 6.06 olarak E. kuehniella yumurtası ve polenle beslenenlerden, en az yumurta ölüm oranı ise E. kuehniella yumurtası C. pyri nimfı ve polenle beslenenlerden % 3.3 olarak hesaplanmıştır. A. nemoralis'in nimf dönemlerindeki en fazla ölüm oranı polenle beslenen nimflerden % 100 olarak, en az ölüm oranı ise E. kuehniella yumurtası C. pyri nimfı ve polenle beslenen nimflerden % 4.7 olarak saptanmıştır. 2005,64 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Anthocoris nemoralis (F.), Cacopsyllapyri (L.), besin, yetiştirme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATIONS ON THE EFFECTS OF DIFFERENT DIETS ON GROWTH AND FECUNDITY OF Anthocoris nemoralis (F.) (HETEROPTERA, ANTHOCORIDAE) Şule ALP Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr.Avni U?UR Anthocoris nemoralis (F.) is an important predator of Cacopsylla pyri (L.). This study was conducted to investigate the effects of different diets on the growth, fecundity and mortality percentage of A. nemoralis. The experiments were conducted in a laboratory a temperature of 25 ± 1 °C, 70 % relative humidity and 17 hours of light conditions. C. pyri nymphs, Ephestia kuehniella Zell. eggs and polen were used as the diets. Development time, mortality percentage, adult longevity, reproduction capacity and prey consumption of the predator were examined. The diets used in the study did not significantly alter the incubation period of A. nemoralis egg. The nymph development of the predator changed according to the diet The shortest nymph development period was 11.95 ± 0.198 (11-14) days when C, pyri nymphs and E. kuehniella eggs were supplied with pollen. When E. kuehniella eggs and pollen were supplied together, A. nemoralis nymphs, completed their development in the longest period 17.42 ± 0.407 (15-20) days. When only pollen was given, nymph development did not take place. The diets used in the investigation did not significantly alter the fecundity and adult longevity of the predator. The sex ratio of A. nemoralis was about 1/1. When E.kuehniella eggs and pollen were given, the most mortality percentage of A. nemoralis egg was 6.06 %. The least mortality percentage of A. nemoralis egg was 3.3 % when E. kuehniella eggs and C. pyri nymphs were supplied with pollen. The most mortality percentage of A. nemoralis nymph was 1 00 % when only pollen was given. The least mortality percentage of A nemoralis nymph was 4.7% when E. kuehniella eggs and C. pyri nymphs were supplied with pollen. 2005, 64 pages Key Words : Anthocoris nemoralis (F.), Cacopsylla pyri (L.), diet, rearing