Faj adsorbsiyonunun engellenmesi tipte dirençlilik ve bakteriyosin üretme yeteneği içeren Lactococcus lactis suşlarının izolasyonu tanısı ve bu özelliklerin genetik analizi
Isolation and ıdentification of Lactococcus lactis strains, conferring phage adsorption inhibition type resistance and bacteriocin production ability and genetic analysis of these traits
  1. Tez No: 170160
  2. Yazar: BANU ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AKÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin 6 farklı ilinden (Ankara, Antalya, Burdur, Bursa, Kayseri ve Nevşehir) sağlanan çiğ süt ve peyniraltı suyu örneklerinden izole edilen 154 adet laktokok suşunda bakteriyosin üretim yeteneği ile faj adsorbsiyonun engellenmesi tipte dirençlilik sistemi ve bu özelliklerin genetik determinantları araştırıldı. İzole edilen laktokok suşları içerisinde 9 adedinin bakteriyosin üreticisi olduğu tespit edildi. Yapılan alt tür ve biyovaryete belirleme çalışmaları sonucunda söz konusu suşlardan 7 adedi L lactis subsp. lactis (BLL5, BLL10, BLL27, BLL31, BLL84, BLL86 ve BLL90) ve 2 adedi L lactis subsp. cremoris (BLC21 ve BLC67) olarak tanımlandı. Farklı pH, enzim ve sıcaklık uygulamaları ile L lactis subsp. lactis BLL27 ile BLL86 suşlan tarafından üretilen bakteriyosin nişin, L. lactis subsp. lactis BLL90 susu tarafından üretilen bakteriyosin laktisin 481 olarak belirlendi. Diğer suşlar (L. lactis subsp. lactis BLL5, BLL10, BLL31, BLL84 ve L lactis subsp. cremoris BLC21, BLC67) tarafından üretilen bakteriyosinler ise tanımlanamadı. Bakteriyosin üreticisi suşlar içerisinde 6 adedinin {L. lactis subsp. lactis BLL10, BLL27, BLL31, BLL84 ve BLL90 ile L lactis subsp. cremoris BLC67), Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü kültür kolleksiyonundan sağlanan 3 adet faja (0pll98.28, 0pld67.41ve 0pld67.43) karşı faj adsorbsiyonunun engellenmesi tipte dirençlilik sistemi içerdiği belirlendi. Mutasyonel analiz çalışmaları sonucunda, bakteriyosin üretme yeteneği ile faj adsorbsiyonunun engellenmesi tipte dirençlilik sisteminin genetik determinantlarının sırasıyla; BLL10 susunda 13.4 kb ve 25.3 kb; BLL27 susunda 9.5 kb ve 30.1 kb; BLL31 susunda 10.4 kb ve 29.0 kb; BLL84 susunda 23.4 kb ve 19.0 kb; BLL90 susunda 7.5 kb ve 15.3 kb büyüklüğündeki plazmidler ve BLC67 susunda her iki özelliğinde 31.3 kb büyüklüğündeki plazmid Üzerinde bulunduğu saptandı. ANAHTAR KELİMELER: Lactococcus lactis, bakteriyosin, faj adsorbsiyonunun engellenmesi, plazmid
Özet (Çeviri)
In this study, bacteriocin production abilities together with phage adsorption inhibition type resistance and genetic determinants of these characters among 154 lactococci, isolated from raw milk and whey samples from different cities (Ankara, Antalya, Burdur, Bursa, Kayseri ve Nevşehir) in Turkey, were investigated. Nine of the isolates established as bacteriocin producers. Seven out of nine strains were determined as L lactis subsp. lactis (BLL5, BLL10, BLL27, BLL31, BLL84, BLL86 and BLL90) and the other two strains were determined as L lactis subsp. cremoris (BLC21 and BLC67). The bacteriocins of L. lactis subsp. lactis BLL27 and BLL86 were characterizated as nisin and the bacteriocin of L lactis subsp. lactis BLL90 were characterizated as lacticin 481 by different pH, enzyme and heat treatments. Bacteriocins produced by other strains (L lactis subsp. lactis BLL5, BLL10, BLL31 and BLL84 and L lactis subsp. cremoris BLC21 and BLC67) could not be characterized. Six of the bacteriocin producer strains (L. lactis subsp. lactis BLL10, BLL27, BLL31, BLL84 and BLL90 and L. lactis subsp. cremoris BLC67) were determined to comprise phage adsorption inhibition type of resistance against three phages (0pll98.28, 0pld67.41ve 0pld67.43) which were provided from culture collection of Ankara University, Faculty of Science, Department of Biology. The bacteriocin production ability together with phage adsorption inhibition type resistance of these strains were found to be determined by 13.4 kb and 25.3 kb plasmids for BLLIO; 9.5 kb and 30.1 kb plasmids for BLL27; 10.4 kb and 29.0 kb plasmids for BLL31; 23.4 kb and 19.0 kb plasmids for BLL84; 7.5 kb and 15.3 kb plasmids for BLL90, respectively. In BLC67, both characteristics were found to be determined by 3 1.3 kb plasmid.KEY WORDS: Lactococcus lactis, bacteriocin, inhibition of phage adsorption, plasmid