Çok değişkenli verilerde yüzdelikler
Quantiles in multivariate data analysis
  1. Tez No: 170159
  2. Yazar: ELMAS BURCU MAMAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇOK DEĞİŞKENLİ VERİLERDE YÜZDELİKLER Elmas Burcu MAMAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç. Dr. İhsan KARABULUT Tek değişkenli verilerin sıralanması ve yüzdeliklerinin tahmini için uygulanan metotlar, çok değişkenli verilere doğrudan uygulanamamaktadır. Bu çalışmada çok değişkenli verilerin sıralanabilmesine olanak veren derinlik ölçülerinin kullanımları özetlenmiştir. Yan uzay derinlik fonksiyonuna dayanarak çok değişkenli tolerans bölgelerinin oluşturulmasına ilişkin bir örnek, çok değişkenli uyum iyiliğinin görsel değerlendirilmesi için bir çizit verilmiş ve bunlara ait özellikler tartışılmıştır. Uygulamalarda biri iki değişkenli normal dağılım, diğeri ise iki değişkenli üstel dağılımdan iki veri kümesi kullanılmıştır. 2005, 48 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Çok değişkenli veri analizi, istatistiksel derinlik fonksiyonları, çok değişkenli yüzdelikler, çok değişkenli dağılıma uygunluk, tolerans bölgeleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis QUANTILES IN MULTIVARIATE DATA ANALYSIS Elmas Burcu MAMAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Asst.Prof.Dr. ihsan KARABULUT The methods that fits for ordering and estimating the percentiles of the univariate data can not be used for the multivariate data directly. In this study depth measures some of its usages for ordering the multivariate data has been summarized. Based on half-space depth function an example is provided for construction of multivariate tolerance region, a plot for assesing multivariate goodness of fit visually is justified and some of its properties are discussed. Two generated data sets that one from bivariate normal distribution and other from bivariate exponential distribution are used for the applications. 2005, 48 pages Key Words : Multivariate data analysis, statistical depth functions, multivariate percentiles, multivariate goodness of fit, tolerance regions.