Girişimsel radyoloji incelemelerinde hastaların aldıkları radyasyon dozuna klinik deneyimin etkisi
The effect of clinical experience to the radiation doses received by the patient in interventional radiological procedures
  1. Tez No: 170180
  2. Yazar: SELMİN ENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÎRİŞİMSEL RADYOLOJİ İNCELEMELERİNDE HASTALARIN ALDIKLARI RADYASYON DOZUNA KLİNİK DENEYİMİN ETKİSİ Semlin ENER Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman. Prof. Dr. Doğan BOR Bu çalışmada hesaplanan sonuçlar karşılaştırılarak klinik deneyimin hasta dozu üzerindeki etkisi detaylı olarak araştırılmıştır. 5 farklı girişimsel anjiyografi incelemesinde toplam 131 hasta için Doz- Alan Çarpımı (DAP), Floroskopi zamanı ve Giriş Dozu (ED) ölçümleri aynı anda kaydedilmiştir. Alınan bu ölçümler 4 farklı projeksiyon ve 4 farklı mod sınıfına ayrılmıştır. Öncelikle yapılan bu işlemdeki amaç benzer girişimsel incelemeleri benzer projeksiyonlara ve moda göre belirleyerek karşılaştırmaktır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda yeterli klinik deneyime sahip doktorların yaptığı girişimsel incelemelerden bulunan (DAP/ED) değeri ile klinik deneyimi az olan asistan doktorların yaptığı incelemelerdeki değerler kıyaslanmıştır. 2005, 44 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Doz-Alan çarpımı, Giriş Dozu, Etkin Doz, Girişimsel Radyoloji.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis THE EFFECT OF CLINICAL EXPERIENCE TO THE RADIATION DOSES RECEIVED BY THE PATIENT IN INTERVENTIONAL RADIOLOGICAL PROCEDURES. Semlin ENER Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineerind Physics Supervisor : Prof. Dr. Doğan BOR There are number of parameters effecting for patient radiation doses in interventional radiology examinations. Patient dose measurements become very difficult due to the continuous variation of irradiation geometry and exposure parameters through out the study. However the complexity of the procedure and the skill of the radiologists are the major reasons for high patient doses. Radiation dose of the 131 patients were measured for different interventional examinations carried out by 7- assistant and 1 senior all the important exposure projections were recorded during the examinations. The effect of radiologcal skill to patient doses investigated through the recorded exposure parameters. 2005, 44 Pages Key Words : Dose - area product, Entrance dose, Effective dose, Interventional radiology.